Yurtdışı Pazarına Açılmak Nedir? ve Neden Önemli?

Blog

image

Yurtdışı Pazarına Açılmak Nedir? ve Neden Önemli?

Yurtdışı Pazarına Açılmak Neden Önemli?


İhracattan bahsederken yurtdışı pazarına açılma kavramından bahsetmeden tam bir fikir sahibi olmamız olanaksızdır. Öyle ki firmaların ihracat kararı almaları çok ciddi ve riskli bir hamledir. Firmalar sadece kendilerini değil bağlı bulundukları ülkeleri de temsil ederler ve o ülkedeki ekonomiyi de olumlu yönde etkilerler.

Bu süreçte doğru planlamayla gönderecekleri ürünün veya hizmetin gönderecekleri ülkelerin ihtiyacına çözüm üretebilecek niteliksel ve niceliksel şartları sağlamaları fazlasıyla önem teşkil eder. Bu sebepledir ki yurtdışı pazarının bağlayıcı ve sınırsız olma özelliğini en doğru şekilde kullanmaları gerekir. Yani yurtdışı pazarına açılmak ürün veya hizmetin olumlu bir yönde referans kazanmasına etki edeceği gibi firmanın ve ülkenin ekonomik anlamda da değerlenmesini sağlar. Yurtdışı pazarı rekabetçi olduğu kadar sınırsızlığa da yakın bir kavram olduğundan ülkenin veya firmanın büyümesine en fazla katkı sağlayabilecek ortamdır. Bunun yanı sıra firmalar zaten kuruluş amacı olarak sürekli büyüme ilkesini benimsediklerinden zaman içerisinde yenilenebilen gelişebilen ve farklı talepleri içinde barındırabilen yurtdışı pazarına karşı kayıtsız kalamayacakları aşikar bir gerçektir. Özellikle ülkemiz gibi kur farklarının ciddi boyutlarda olduğu ülkelerde yurtdışından döviz girişinin iç sermayedeki üretimi ve büyümeyi ne denli etkileyeceği de bellidir.

Bu sebeple yurtdışı pazarına açılma bir fikir olmaktan ziyade bir gereksinimdir. Firmaların kendi gelişimlerini de ilerletebilmesi açısından kendisiyle yarışacak olan yurtdışı kaynaklı rakip firmaların ne denli büyüyüp geliştiğine tanık olması ve kendini bu konuda kıyasla rekabete sokabilmesi de yalnızca yurtdışı pazarına açılmak ile gerçekleşebilir. 

 

 

 İlginizi çekebilir: İhracat Yol Haritası Nasıl Olmalı?

 

 

Cevapla

E-Posta Adresiniz yayınlanmayacak. Bu alan gereklidir *

Whatsapp