Uyuşmazlıkların Çözümü

Blog

image

Uyuşmazlıkların Çözümü

 Gün geçtikçe küresel bir ortama dönüşen ticaret altın çağını uluslararası ticaretle yaşamaktadır.  Uluslararası ticaretin payı her geçen gün daha fazla büyümekte, ürün ve hizmetlerin dünya çapında pazarlanması rekabet ortamını da güçlendirmektedir.

Finansal açıdan işletmelerin büyümesine ve gelişim göstermesine olanak sağlayan uluslar arası ticarette ihracatın payı göz ardı edilemez.  Yurtdışı pazarına ilk defa açılacak veya açılmak isteyen işletmelerin mutlaka Dış Ticaret Uzmanları ile ortak bir çalışma yapması tavsiye edilmektedirGoTradeGo önderliğinde işletmeleri ve Dış Ticaret uzmanlarını bir araya getiren dijital platform, ihracata atılacak KOBİ ve işletmelerin başarıyı yakalamalarını imkan tanımaya devam ediyor.

 

Uluslararası ticarette önemli bir diğer hususta sözleşmelerin uygun bir şekilde düzenlenmesidir.  Alıcı ve satıcılar ticari ilişkilerde taahhütlerini yerine getirebilmeli, titiz davranarak sözleşmelerin gerekliliklerini yerine getirmelidir. Her ticari sektörde olduğu gibi uluslararası ticarette de çeşitli sebeplerden kaynaklı uyuşmazlıklar görülebilir. Tarafların kontrolü dışında ortaya çıkan uyuşmazlıklar tüm çabalara rağmen çözülemediği durumlarda dışarıdan yardımla çözümlenebilir.

 

Uyuşmazlıkların maliyeti düşük bir şekilde hızla çözülebilmesi için takip edilmesi gereken adımlar sırasıyla şu şekildedir;

 

1-      Müzakere

 

Müzakere tarafların bizzat kendi aralarında uyuşmazlığı çözmeye karar vermesiyle gerçekleştirilmektedir.

 

2-      Arabuluculuk

 

Dostane çözüm yollarından biri olan arabuluculuk-uzlaştırma tarafsız bir üçüncü kişiden yararlanılmasıdır. 

 

3-      Hakem

 

Hakem veya bilirkişi hukuki ilişkiyi etkilemeden teknik bir konuda ortaya çıkan sorunu çözmeye odaklıdır.  Davalar da bilirkişi-hakem kararları delil olarak sayılmaktadır.

 

4-      Kısa Yargılama

 

Hukuki olarak yargılama olmayıp uyuşmazlık çözüm süreci olarak görülen kısa yargılama davadan davaya farklılık gösterebilmektedir.

 

5-      Dava Yolu İle Çözüm

 

Uyuşmazlık ile ilgili olarak taraflar bağlantılı olan bir ülkede yetkili mahkeme vasıtasıyla dava açabilmektedir. Uluslararası ticari uyuşmazlığı mahkeme tarafından yargı yetkisi kullanılarak çözülebilir.

 

Cevapla

E-Posta Adresiniz yayınlanmayacak. Bu alan gereklidir *

Whatsapp