Uluslararası Ticaret Nedir? ve Avantajları

Blog

image

Uluslararası Ticaret Nedir? ve Avantajları

Günümüz dünya ekonomisinde, ulusların ekonomik gücü ve zenginliği, uluslararası finans piyasalarındaki etkinliği ve rekabeti ile ölçülmektedir. Globalde işinizi büyüterek, ihracat yaparak firmalar ve işletmeler döviz kazanarak işlerine yatırım yapabilirler ve daha fazla kullanıcıya ulaşabilirler. Teknoloji ve internet kullanımının yaygınlaşması ile lojistik ve uluslararası ticaret yapmak kolaylaştı. İhracat veya uluslararası ticaret yapmak isteyen işletmeler, nereden ve nasıl başlamak konusunda yetersiz kaldığı için uluslararası ticaret konusunda yetersiz kalabiliyor. GoTradeGo ile ihracat yapmak isteyen firmalara doğru pazarı ve müşteriyi bularak süreci ilerletmekte, ithalat yapmak isteyenler için ise kaliteli ürünü en uygun fiyata bularak; destek olmaktadır. GoTradeGo olarak hazırladığımız bu içeriğimizde uluslararası ticaret hakkında öğrenmeniz gereken 3 şey hakkında bilgilere yer vereceğiz.

 
Yurt dışındaki ticaretin çok yoğun olması uluslararası ticaretin önemini arttırmaktadır. Günümüzde ticaretin yurtiçi odaklanmadan çıkarak globaldeki piyasaya geçiş yapan şirketler ölçeklerini büyütürler. Uluslararası ticaret nedir; Türkiye ekonomisini oluşturan büyük sektörlerin ve firmaların uluslararası alanda piyasa rekabetinde etkin rol oynaması, şirketlere finansal açıdan destek sağlarlar. Firmalar yurtiçi piyasasında varlık gösterirken ihracat yaparak globaldeki müşterilerine hizmet ve ürün tedarik edebilirler. Uluslararası ticarette, aynı zamanda ithalat yaparak global pazardan tedarikçi bulabilir veya yurtiçinden daha az maliyette tedarikçi bulabilirsiniz. Uluslararası ticarete başlamak başlamak için, endüstriyi ve gerçek ihracat, ithalat sürecinin nasıl işlediğini tam olarak anlamanız gerekir. GoTradeGo ile sektörü yakından tanıyabilir, bakış açınızı genişleterek pazar hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Uluslararası ticarete başlamanız noktasına geldiğinizde ticaret türleri karşımıza çıkmaktadır, bunları yakından inceleyelim.

İlginizi çekebilir: İthalat Sorumlusu Nedir? Ne İş Yapar? Görevleri Nelerdir?


Uluslararası Ticaret Nedir?
Uluslararası ticaret yaparak bir ülkemizde ürettiğiniz hizmet veya ürünü uluslararası pazarda satışını yapabilirsiniz. Günümüzde ülkelerin çeşitli alanlarında gelişmesi ile ihracatta gelişmiş ve çeşitlenmiştir. Buna bağlı olarak ihracat türleri ortaya çıkmıştır. Uluslararası ticaret yaparak işletmenize fayda sağlamak için türlerini inceleyebilirsiniz. Uluslararası ticaret türleri nelerdir;


İhracat: İhracat ithalatın tam tersidir. İşletmeler uluslararası ticarette ihracat ve ithalat dengesini korumak zorundadırlar. İhracat ithalata göre daha fazla olduğunda işletmeler kar yapmaya başlar ve alınan ürünler işlenerek katma değerli olarak ihraç edilebilir.

İthalat: Başka ülkelerde üretilen ekipman, hammadde veya katma değerli ürünlerin alınmasına ithalat denilmektedir. İşletmeler ihracat yaparken ithalata ihtiyaç duyarlar. Ülkemizde var olmayan veya maliyetini yüksek olan mal veya hizmetler yurtdışından alınabilir.

 

Serbest Bölge Ticareti: STB'ler bölgedeki işletmeleri gümrük vergilerinden muaf tutan özel gümrük düzenlemeleri altında çalışırlar. Çoğu durumda, STB'ler hava limanları, limanlar ve ulusal sınırlar gibi uluslararası limanların yakınında bulunmaktadır.

 

Bağlı Ticaret: İhraç veya ithal edilen mal hizmet veya teknoloji transferi bedeli kısmen veya tamamen mal, hizmet, teknoloji transferi veya kısmen döviz ile karşılandığı bir ticaret şeklidir.

 

Transit Ticaret: Alış ve satış bedelleri arasında lehte fark esas olmak üzere, malların transit olarak veya doğrudan doğruya bir ülkeden başka bir ülkeye satılmasına transit ticaret denilmektedir. Türkiye'deki dış ticaret firmaları bir ülkeden aldığı malı direkt olarak başka bir ülkeye satabilirler.


   

 Uluslararası Ticaret ve Avantajları 
 

Pazarda rekabeti ve marka bilinirliğini arttırır.

 

Enflasyon ve ekonomiye güven olmayan ülkelerde işletmenin uluslararasında riskleri dağıtmasını sağlar,

 

Firmaya girecek döviz sayesinde finansal açıdan performans artar,

 

Uluslararası büyüme için bir temel sağlamaktadır,

 

Uluslararası ticaret işletmelere ve ülkelere fayda sağlamaktadır. Uluslararası ticaret ve avantajları nelerdir, firmalara ne gibi faydaları olur;

İç sektörde rekabet yüksek ise yurt dışındaki niş pazarların bulunmasını sağlar.

İşletmeniz ile uluslararası ticaret istediğinizde birçok avantajlardan faydalanabilirsiniz. İşletmenize uygun stratejiyi bulmak için GoTradeGo ile doğru pazarı ve müşteriyi bularak süreci ilerletebilir, kaliteli ürünleri en uygun fiyata bulabilirsiniz. Uzman kadromuz ve geçmişimiz ile sizlere uygun fiyatlarla profesyonel destek sunmaktayız.

Cevapla

E-Posta Adresiniz yayınlanmayacak. Bu alan gereklidir *

Whatsapp