Türkiyenin İhracat Hedefi

Blog

image

Türkiyenin İhracat Hedefi

Demir ve demir dışı metaller ülkemizin yurt dışına ihraç ettiği ürünler arasındadır.  12,3 milyar dolarlık ihracatla genel ihracatın %5’ini oluşturur. Sanayi sektörleri arasında en çok ihracat yapan sektörler arasında yer alıyor. 

2022 Ekim ihracat verilerine göre demir ve demir dışı metallerin ihracatı bir önceki seneye oranla 2,8 oranında artarak 1,06 milyar dolara ulaştı.

 

Türkiye’nin 2023 Haziran ayı ihracatı yüzde 10,5 düşüşle 20,9 milyar doları buldu.  2023 yılının ilk altı aylık döneminde yüzde 1,08 oranında düşüş göstererek 123 milyar 377 milyon doları buldu.

 

İlk altı ayda yaşanan ihracat düşüklüğününde 9 günlük bayram tatili etkili olurken, en çok etkilenen sektör demir ve demir dışı metaller ile çelik sektörleri olumsuz şekilde etkilendi. Çelik sektöründe yüzde 42,1’lik bir azalış görülürken demir ve demir dışı metaller sektöründe yüzde 18,8’lik bir düşüş görüldü.  Demir ve demir dışı metaller sektörü yılın ilk yarısında 1 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirirken çelik sektörü 1,3 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

 

Ülkemizin Haziran ayı ihracatının yüzde 13,4 oranını üstlenen bu iki sektör, verilerde görülen düşüşe rağmen toplam ihracattaki payını büyüttüğü gözlemlenmektedir. Türkiye’nin toplam ihracat payında demir ve demir dışı metaller sektörü 6,1, çelik sektörü yüzde 7,3’lük paya sahip durumda.

GoTradeGo olarak, ülkemizin ihracat alanındaki başarısını arttırmak ve desteklemek maksadıyla orta ve küçük ölçekli işletmelere, KOBİ’lere gereken desteği Dış Ticaret Uzmanları ile veriyoruz.

Yılın diğer yarısında taleplerin artacağı, Türkiye geneli demir ve çelik sektörünün ihracatta 30 milyar doları aşarak hedefe ulaşacağı öngörülüyor.

 

GoTradeGo, ihracat payını arttırarak ülkemize katkı sunmak amacıyla Dış Ticarete gereken ilgi ve desteği sağlamaya devam edecektir…

Cevapla

E-Posta Adresiniz yayınlanmayacak. Bu alan gereklidir *

Whatsapp