Tekstil Sektöründe Türkiye'nin Konumu

Blog

image

Tekstil Sektöründe Türkiye'nin Konumu


Tekstil kendi içerisinde birçok alt dala sahip olan çok geniş bir sektördür ve bu sektör dünya ihracat/ithalat işlemlerinde en fazla sirkülasyon gerçekleştirilen alanlardan bir tanesidir. Ülkeler olarak sıralamalara baktığımızda en önde gelen ülkelerden bir tanesi de Türkiye'dir.

 

Tekstil sektörünün kapsamını daha iyi idrak edebilmek adına kısaca; lif, iplik ve kumaşlardan üretilen ürünler, bu ürünleri oluşturmak için kullanılan çeşitli yöntemler ve uygulamalar ile tedarik zincirinde yer alan tüm operasyonları kapsayan sanayi dalına verilen genel isim tekstildir. Özetle; elyaf ve iplik hazırlama, dokuma, örgü, boyama, baskı, konfeksiyon, apre gibi süreçleri bünyesinde barındırır.

 

Tekstil sektörü kendi içerisinde iki ana başlığa ayrılır;

-       Ev tekstili,

-       Hazır giyim

 

Bu bağlamda tekstil alanında üretim, ithalat ve ihracat açısından çok geniş bir pastanın söz konusu olduğunu söylemek mümkün.

 

Dünya üzerinde tekstil ihracatı denildiği zaman pazar lideri konumunda Çin yer alıyor. Çin'i pazar lideri konumuna getiren avantajlar ise;

 

-       Düşük enerji,

-       Düşük işgücü maliyeti,

-       Azaltılmış ticari engeller,

-       Ucuz hammadde temini.

 

Tüm bunlar küresel rekabet açısından Çin'e oldukça büyük avantajlar sağlıyor. Pazar lideri Çin'i Avrupa Birliği (28 ülke toplamı), Hindistan ve Pakistan gibi ülkeler takip ediyor. Verilerle desteklemek gerekirse dünya tekstil ihracatının %43'ü Çin tarafından karşılanıyor.

 

Çin'in ardından gelen Avrupa Birliği ülkeleri ise dünya tekstil ihracatının %24'ünü kapsıyor. Avrupa Birliği ülkeleri arasında; Almanya, İspanya, İtalya, Fransa ve Hollanda başı çekmektedir.
Tekstil İhracatında Türkiye

 

Türkiye tekstil ihracatı konusunda iyi bir konuma sahiptir. Özellikle ev tekstili üretiminde Avrupa lideri konumundadır. Dünya'da ise Çin, Hindistan ve Pakistan'ın ardından gelmektedir. Dünya tekstil pazarında %3,5 gibi hatırı sayılır bir paya sahiptir.

 

Bunun en önemli etkenlerinden bir tanesi, Türkiye'nin dünyanın en büyük pamuk üreticisi ülkelerinden bir tanesi olmasıdır. Ayrıca AB (Avrupa Birliği) ülkeleri ile gerçekleştirilen dış ticaret (İhracat) işlemlerinde vergilendirmelerden muaf bir ülke olması ve jeopolitik konum avantajı ile daha fazla öne çıkmayı başarmıştır.

 

Listede yer alan ülkeleri incelediğimizde Uzakdoğu ve Ortadoğu ülkelerinin isimlerine de rastlamanız mümkün. Bunun en büyük sebeplerinden bir tanesi de Bangladeş, Vietnam, Pakistan, Özbekistan gibi ülkelerde fason üretim çok yaygın durumdadır ki bu da üretim rakamlarına oldukça etkilemektedir. Türkiye açısından ele aldığımızda ise gelenekselleşmiş üretimin aksine son yirmi yılda özellikle talep gören, dünya pazarında büyük satış rakamlarına sahip markalar adına üretim gerçekleştirilmektedir ki konum avantajı ile organizasyon şeması daha kolay oturtulabilmekte, markaların talepleri birden fazla opsiyon ile daha hızlı yerine getirilmektedir.

 

Son yıllarda Türkiye'nin tekstil ihracatı artışında öne çıkan diğer ülkeler ise;

-       Polonya,

-       Kırgızistan,

-       Ürdün,

-       Çek Cumhuriyeti,

-       Azerbaycan,

-       Tunus'dur.

Siz de Tekstil ihracatı ve ithalatı yapmak istiyorsanız bizimle
iletişime geçin. Markanızı dünyaya ulaştıralım.

Cevapla

E-Posta Adresiniz yayınlanmayacak. Bu alan gereklidir *

Whatsapp