Potansiyel Alıcıları Bulma Yöntemleri

Blog

image

Potansiyel Alıcıları Bulma Yöntemleri

Her sektörde ve alanda olduğu gibi ihracat noktasında da karşınıza nice zorluklar çıkar ve çıkacaktır.  Nitekim uluslararası ticaret her aşamada kendini yenileyen bir sürece sahip olmakla birlikte rekabet hat safhadadır.  Üretici ve tedarikçiler için ihracat aşamasında en zorlandıkları kısım alıcı bulmaktır.

Potansiyel alıcılara ulaşmak, alıcılara yaklaşmak ve ihracatın gerçekleşmesini sağlamak komplike bir iş olduğu gibi ticaretin rekabetçi dünyasında çetrefilli bir yola dönüşebilir.

 

Alıcılarla bağlantı kurmak için atmanız gereken nihai ve ilk adım karşı konulmaz bir teklif oluşturmaktır. Gün içerisinde başka firmalar ve tedarikçilerden teklif alan alıcıların gözünde öne çıkmanızı sağlayacak bir teklif oluşturmalısınız. Alıcının listesine girebilmek adına hedef fiyat, alıcının ürün özelliklerini ve gereksinimlerini karşılayabilecek ayrıntılı bir teklif oluşturmalısınız. 

Teklifi oluştururken sade bir kullanmalı, ürün ayrıntılarını anlaşılır ve güvenilir dille belirtmelisiniz.

Ürün ayrıntılarını tanımlarken;

 

-          Ürünün adını

-          Ürünün sınıf ve kalitesini

-          Ürün kalite belgesini

-          Üretildiği yılı

-          Üretim yeri ve ülkesini

-          Sipariş miktarını

-          Fiyatlandırılmasını

-          Teslimat çizelgesini  mutlaka eklemelisiniz.

 

Ürün numuneniz, katalogunuz ve teklifiniz alıcıların ilgisini çekecek nitelikte olmalıdır. İhracatın gerçekleşmesi adına pes etmemek ve ısrarcı olmak mantıklı bir reaksiyondur ancak duyarlı olmayı unutmayın.  Sürekli hatırlatmalar ve dayatmalar alıcıların hoşuna gitmediği gibi kara listeye eklenmenize sebebiyet verebilir. 

Alıcıların odağı toplu satın alma siparişi vermeden önce ürünün kalitesini değerlendirmektir.  Bu kısımda alıcıya kolaylık ve rahatlık sunabilmeli, kalitenin devamlılığını vaat etmelisiniz.

 

Potansiyel alıcılara ulaşmanın bir diğer yolu ise Dış Ticaret Uzmanları ile ortak çalışma yürütmektir. İhracat adımlarını sizin adınıza kolaylaştıracak dış ticaret uzmanları ile GoTradeGo’da tanışabilir, ürünlerinizi yurtdışına ulaştırabilirsiniz…

Cevapla

E-Posta Adresiniz yayınlanmayacak. Bu alan gereklidir *

Whatsapp