Ödenmemiş Sermaye Nedir?

Blog

image

Ödenmemiş Sermaye Nedir?

Sermaye özvarlık veya öz kaynak olarak tanımlanabilir. Bir işletme sahibinin veya ortaklarının kendi kullanımlarına ayırdıkları sermaye çeşidine öz sermaye adı verilmektedir. Öz sermayenin toplam varlıkla eşit olabilmesi için işletmenin piyasaya borcu olamaması veya mevcut kredi borcu olmaması gerekir.

 

Ödenmiş sermaye; firmaların taahhüt ettikleri miktarın bir kısmını ya da tamamını ödemeleri olarak tanımlanabilir. Firmanın esas sermayesinden ödenmemiş sermaye çıkarıldığında ödenmemiş sermaye verisine ulaşılır.  Ödenmiş sermayenin belirli şartları vardır, bunlar;

 

-          Ödenmiş sermayeye sahip şirketler şahıs veya şirket olabilir.

-          Ödenmiş sermaye hesaplaması yapılırken sermayenin en az 5 katının alınması gerekmektedir.

-          Piyasa değerinin finansal açıdan hesaplanabilmesi adına şirketin tüm mal varlıklarının, toplam yatırım tutarlarının ve ek yatırımlarının da dikkate alınması gerekir.

 

Ödenmiş Sermaye Formülü

 

Hisse senedi x Hisse nominal değeri = Ödenmiş Sermaye

 

Ödenmemiş sermaye; taahhüt edilmiş olan sermaye miktarının ödenmeyen bölümünü ifade eden tanımdır.  Şirket kuruluşlarında nakdi sermaye artışı yapılırsa, bu sermayenin dörtte biri ödenir kalan kısmınınsa 2 yıl içerisinde ödenmesi beklenir.  Ödeme 2 yıl içerisinde gerçekleşmezse yaptırım söz konusu olmayacaktır.

 

Daha fazla bilgiye ulaşmak için: 

https://www.gotradego.com/?sayfa=prices

Cevapla

E-Posta Adresiniz yayınlanmayacak. Bu alan gereklidir *

Whatsapp