Klasik İhracat ve E-İhracat Arasındaki Farklar Nelerdir? E-İhracat Nasıl Yapılmalı?

Blog

image

Klasik İhracat ve E-İhracat Arasındaki Farklar Nelerdir? E-İhracat Nasıl Yapılmalı?

Gelişen teknoloji ve internet ile e-ihracat oldukça gelişen bir sektördür. İnternet üzerinde yapılan ihracata, e-ihracat denilmektedir. Satılan ürün veya hizmetler dijital ortamlarda satılırsa e-ihracat kategorisine girmektedir.  Günümüzde, uluslararası taşımacılık sektörünün gelişmesi ve ödeme yöntemlerinin globalleşmesi sayesinde; dünyanın dört bir yanına ürün satmak ya da ürün almak son derece gelişmektedir. E-İhracat Yapacaklara 3 Öneri hakkında GoTradeGo olarak bilgilere yer vereceğiz.

 


Klasik İhracat ve E-İhracat Arasındaki Farklar Nelerdir?


Ticaret yapıyorsanız ve yurt dışına ihracat yapmak isteyebilirsiniz. İhracat yapmadan önce klasik ihracat ve e-ihracat arasındaki farklar nelerdir, bilmeniz gerekir.

Klasik ihracat ve e-ihracat arasındaki en önemli fark; ticaret limitleridir. Klasik ihracatta, satış yapılan ülke ve satış yapan ülkenin kanunlarında herhangi bir kısıtlama yoksa (mesela, bazı ürünlerin bazı ülkelerden çıkartılması ya da bazı ülkelere sokulması yasaktır) ticaretin de limiti yoktur. Dilediğiniz kadar ürünü tek fatura ile gönderebilirsiniz. Fakat e-ihracatta daha evvel birkaç kez belirttiğimiz limitler bulunmaktadır.

Klasik ihracat yapan firmanın İhracatçılar Birliği kaydı yaptırması zorunludur. Ayrıca ihracat işlemlerinde çeşitli banka anlaşmalarının yapılması, konşimento süreçlerinin takip edilmesi de gerekmektedir. E-ihracatta ise tüm süreçleri ve prosedürleri kargo firması takip eder.

Klasik ihracatta ödeme genelde akreditif yöntemi ile yapılır. Akreditif; klasik ihracatın GET sistemi olarak nitelendirilebilir. E-ihracatta ise ödemeler genelde kredi kartı ile ve pazaryeri siteleri üzerinden gerçekleştirilir.

 

E-ticarette gümrük müşaviri gerek yoktur, KDV'siz  düzenlenir, KDV iadesi alınabilir ve maliyetler oldukça ekonomiktir. Aynı zamanda hızlı ve kolaydır, marka tescil sertifikası, hijyen sertifikası, apostil şerhi gibi prosedürlere gerek olmamaktadır.

Türkiye'nin En Önemli İhracat Ürünleri yazımızı okuyarak daha fazla bilgi edinebilirsiniz.


E-İhracat Nasıl Yapılmalı?


 E-ihracat, pazaryerleri ya da e-ticaret siteleri aracılığı ile yapılır. Bunun için öncelikle hedef pazardaki e-ihracat sitelerinde ürün listelemek gerekir. Amazon gibi global bir pazaryerinde ürün listelemek, e-ihracatın ilk adımı olabilir. Daha sonra dijital pazarlama yöntemleri kullanılarak ürünün hedef pazardaki online tüketicilere satılması hedeflenmelidir. Listelenen ürünlerin satışının ardından e-ihracat uzmanı PTS gibi yetkili teslimat şirketi ile anlaşma yapmak gerekir.

Satışı yapılan ürün, yetkili e-ihracat kargo firması tarafından mikro ihracat kuralları çerçevesinde ETGB ile yurt dışındaki tüketiciye gönderilir.

İhracat planlaması yaparak satmak istediğiniz ürünleri ve malları aynı zamanda e-ticaret sitesi açarak gerçekleştirebilirsiniz. E-ihracat yapmak için açtığınız web sitesinin sunucularının ve altyapısının iyi olması gerekmektedir. Kendi sitenizde satış yaparak kendi markanızı oluşturabilir veya e-ticaret sitelerinde ürünlerinizi listeleyerek ihraç edebilirsiniz. E-ticaret sitelerinde ürünlerinizin satışını yaptığınızda sunucu veya yazılıma gerek kalmaz ve diğer markalarla rekabet edersiniz. E-ihracat avantajları ile yazımıza devam edelim.

 


E-İhracat Avantajlı Mı?E-ihracat yapmanın birçok avantajı bulunmaktadır. Belirlenen satış hedefleri, belirlenen ülkede lojistik operasyonlarınızın olmasının gerekmemesidir. Bunlarla birlikte e-ihracat avantajlı mı, yakından inceleyelim.

Klasik ihracatta yapılması gereken yatırımlar, ihracat giderleri ve konşimento prosedürleri e-ihracatta yoktur.

Ödemelerinizi döviz cinsinden alacağınız için, kur dalgalanmalarından olumsuz etkilenmesiniz.

 

 

E-ihracat ile sattığınız ürünler için, belirli ürün sınıfları dışında (sağlık, kozmetik ve bataryalı ürünler gibi) özel bir sertifika edinmeniz gerekmez. CE belgesi gibi standart sertifikalar yeterlidir.

 

K.D.V. muafiyetiniz olduğu için K.D.V. iadesi talep edebilirsiniz.

Klasik ihracatta olduğu gibi ürünlerinizi sadece bir tüccara satmak zorunda kalmazsınız. Ürünlerinizin satışını, hedef ülkedeki son kullanıcılara da gerçekleştirebilirsiniz.

Ödemelerinizi döviz cinsinden alacağınız için, kur dalgalanmalarından olumsuz etkilenmesiniz.

GoTradeGo ile e-ihracat yapmak isteyenlere, ihracatını dijital platformlara dönüştürmek isteyenlere doğru pazarı ve müşteriyi bularak süreci ilerletmekte, ithalat yapmak isteyenler için ise kaliteli ürünü en uygun fiyata bularak; destek oluyoruz.

İlginizi çekebilir: Bireysel İhracat Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

 

 

Cevapla

E-Posta Adresiniz yayınlanmayacak. Bu alan gereklidir *

Whatsapp