İthalat & İhracat Nasıl Yapılır

Blog

image

İthalat & İhracat Nasıl Yapılır

İHRACAT NASIL YAPILIR?


İhracat, yurtiçinde üretilen bir ürünün ve hizmetin belirli planlamalar, stratejiler, yasalar doğrultusunda yurtdışına satılmasıdır. Türkiye'deki şirketler satışlarından kar elde ederek hem şirketin hem de ülkenin ekonomik kalkınmasında önemli rol oynarlar.

İhracata başlanmadan önce ihracatı yapacak kişi ve kurumların gerekli yerlere üye olup, gerekli belgeleri tamamladıktan sonra ihracatçı unvanını almaları gerekir.

İhracatçı unvanı alındıktan sonra satılacak olan ürün veya hizmet için uygun pazar arayışı hazırlıklarına başlanmalıdır. Uygun pazar seçimi satış yapılacak ülkenin ekonomik durumu, ürüne olan ihtiyacı, ulaşım imkanları, yasaları dikkate alınarak yapılmalıdır.

 

Müşteri belirlendikten pazar yeri bulunduktan sonra hedef müşteri belirlenmelidir. Müşteri ararken sosyal medya, global ve yerel firma rehberleri, internet reklamları, fuar ve etkinlik katılımı, online ve offline iş networklerinden yardım alınarak müşteri sayısı arttırılmalıdır. Prosedürlere uygun bir şekilde gerekli ticari anlaşmalar yapılmalıdır.

Ticari anlaşmalar yapıldıktan sonra ihraç ürününün üretimi/ ambalajlanması/ yüklemeye hazır hale gelmesiyle sipariş tamamlanır. 

 

Siparişin hazırlanmasından sonra en önemli olay lojistik aşamasıdır. Ürünün gönderim şekline karar verirken çok dikkatli olunmalıdır. Gönderim şeklini seçerken ürünün boyutu, ağırlığı, ülkenin ulaşımı gibi etkenler göz önünde bulundurulmalıdır. Ürünleri taşıyacak firma ile anlaşılıp yükleme gerçekleştirildikten sonra Gümrük Müşavirliği firmasıyla da görüşülerek, ihracatçı firma, nakliye firması, gümrük firması tarafından kendi sorumluluklarında olan belgeler hazırlanır.

İlginizi çekebilir: E-İhracat Yapacaklara 3 Öneri


 

 

İTHALAT NASIL YAPILIR?