İtalya İhracat Koşulları Nelerdir?

Blog

image

İtalya İhracat Koşulları Nelerdir?

İtalya İhracat Koşulları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 

Akdeniz'e kıyısı olan ve Avrupa'nın en büyük ülkelerinden bir tanesi olan İtalya, ihracat konusunda da oldukça hareketli bir ülkedir. Çeşitlendirilmiş ekonomisinin yanında sanayileşme ve turizm açısından dünyanın hatırı sayılır ülkeleri arasında yer alır.

 

İtalya Avrupa'nın en büyük, dünyanın ise ABD, Çin ve Japonya'nın ardından 4. en büyük lüks tüketim merkezidir ki bu da yüksek karlılık ihtimalini beraberinde getirir. Tabii tüm bunlar da ihracat için büyük fırsatlar doğurur.

 

İtalya İhracat Koşulları Neler?

İtalya Avrupa Birliği dahilinde bulunan bir ülke olduğu için Avrupa kıtasında yer alan birçok ülke ile benzer koşullara sahiptir.

 

Sertifika ve Belgeler

Türkiye AB Gümrük Birliği Anlaşmasına dahil olan ülkelerden bir tanesi olduğu için İtalya'ya yapılan ihracatlarda satıcılar için gümrük vergisi muafiyeti söz konusudur.

 

İtalya'ya ihracat gerçekleştirmek için;

Avrupa Birliği pazarına girişte tüketici sağlığı ve güvenliği ile çevre korumasına ilişkin uyulması gereken bazı kurallar söz konusudur ki eksiksiz yerine getirilmesi gerekir. Bu zorunlulukların tamamına Avrupa Birliği Teknik Mevzuatı denir. Bu mevzuat kapsamında yer alan CE (Conformite European) işareti, gıda ürünleri için HACCP (Hazard Analysis and Critical Control Pointive) ve Kimyasal Ürünler için REACH (Registration, Evaluation, Authorisation and Restriction of Chemicals) uygulamaları hem AB içinde üretilen hem de bizzat AB'ye ihracatı gerçekleştirilen ürünler için zorunlu sertifikalardır.

 

Yukarıda yer alan sertifikalara ek olarak ISO 9001:2000 Kalite Yönetim Sistemi, ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi ve GLOBALGAP sertifikaları İtalya merkezli ihracatlarda aranır.

 

Paketleme ve Ambalajlama

Paketleme ve etiketleme konularına değinmek gerekirse;

Ambalaj ve ambalaj atıg܆ına dair Avrupa Birliği kriterleri, hem ambalaj tasarımını hem de ambalaj atıg܆ı yo܈netimini kapsamaktadır. Cܧevre sorunlarına neden olan artan miktarlarda ambalaj atıg܆ını engellemek amacının yanında ayrıca bu yönetmelikte Avrupa Birliği u܈lkelerinin ambalaj tasarımı konusunda farklı kurallar benimsemesinden kaynaklanan icܧ pazardaki engelleri kaldırılması da hedefleniyor. AB'de ambalaj kuraları ile ilgili tüm detaylara (https://ec.europa.eu/environment/topics/waste- and-recycling/packaging-waste_en) linkten bilgi edinilmesi mu܈mku܈ndu܈r.

 

 

İtalya'ya ihracatı gerçekleştirilecek ürünlerin paketleme ve etiketleme konusunda Avrupa Birliği koşullarını karşılaması gerekir. Bunlara ek olarak İtalyan ulusal gönüllü programlarının kullanımı yerel müşteriler açısından takdir topladığından firmalar adına faydalı olabilir. Etiketleme konusunda bir başka konu ise etiketlerin İtalyanca ve İngilizce yazılması, ebat, ağırlık ve raf ömrü hakkında bilgiler içermesi gerekir.

İtalya Ulusal Birleşme Kurumu (UNI) genel ulusal düzenlemelerden, İtalyan Elektronik Komitesi (CEI) ise elektrik elektronik ve telekomünikasyon alanındaki düzenlemelerden sorumludur.

İtalya şirketleriyle ihracat yapacak olan firmaların dikkat etmesi gereken konulardan bir tanesi de Avrupa'nın diğer ülkelerine nazaran İtalya'da İngilizce bilen insanların sayısı biraz daha azdır ki bu yüzden etiketleme gibi işlemler yapıldığında ürün içeriklerini anlatırken İtalyanca ağırlıklı çalışmalar gerçekleştirmeniz müşterilerin ürünlerinize talep göstermesi açısından önemli bir detay olur.
İtalya'ya ihracat yapmak için
GoTradeGo'nun sistemine kayıt olun İtalya pazarına açılın.

 

 

Cevapla

E-Posta Adresiniz yayınlanmayacak. Bu alan gereklidir *

Whatsapp