İngiltere İhracat Koşulları Nelerdir?

Blog

image

İngiltere İhracat Koşulları Nelerdir?

Dünya'nın en büyük 5 ekonomisinden bir tanesine sahip olan İngiltere'yle ticaret yapmak elbette büyük fırsatları beraberinde getirir. Bu fırsatlardan yararlanabilmek için de birtakım kriterleri sağlamak, belgeleri elde etmek ihracat yapmayı amaçlayan şirketler için kaçınılmazdır.

 

Özellikle Türkiye ihracat istatistiklerine bakacak olursak, İngiltere ülkemiz ihracatçıları tarafından en fazla tercih edilen ülkeler arasında ilk 3'te. 

 

İngiltere'ye İhracat Nasıl Yapılır?

Resmi Şirket Kuruluşu

İngiltere'ye ihracat yapmak için ilk olarak Türkiye sınırları içerisinde faaliyete geçmiş resmi bir şirkete ihtiyacınız var diyebiliriz.

 

İhracat Birliği Üyeliği

Sonrasında ihracat birliklerinden en az bir tanesine üye olunması gerekir. Ülkemizde Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) bağlantılı tam 13 sekreterlik ve onların altında faaliyet gösteren 61 ihracatçı birliğinin hizmet verdiğini söyleyebiliriz.

 

İhracat birlikleri ülkenin jeopolitik olarak önem sahibi olan bölgelerine ayrılmış 11 il merkezi ve çevre şehirlerde irtibat merkezleri bulundurmakta. Şirketinizin faaliyet alanını ve bölgenize göre bu kurumları ziyaret etmeniz sizlere fayda sağlar.

 

Gümrük Müşavirliği Yetkilendirmesi

Bir diğer adım ise, ihracat işlemleriniz için bir gümrük müşaviri yetkilendirme hususundadır. Bu sayede gümrük işlemleriniz sizin adınıza gerçekleştirilir.

 

İngiltere'ye İhracat Yaparken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

İngiltere merkezli ihracat faaliyetleri gerçekleştirmek isteyenler;

-  İngiltere çalışma prensiplerine, kriterlerine ve uygulama usullerine,

- Şirket politikaları ve ülke yasalarına özen göstermelidir.

 

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi ihracat yapacağınız kurumların kültürlerine de odaklanmanız sizler açısından faydalı olacaktır.

 

İngiltere'ye İhracat Yapmak İsteyen Şirketler Hangi Belgeleri Edinmeli?

İngiltere ihracat konusunda geçmişten beri titiz davranan bir ülke olarak bilinir. Bununla birlikte kurumların çalışmaları hızlandırması için birtakım belgeleri hazır olarak bulundurması, bu süreçlerin daha hızlı ve verimli sonuçlanmasına olanak sağlar.

 

Belgelere gelecek olursak;

-       Gümrük Beyannamesi,

-       Ticari Fatura,

-       Menşe Şahadetnamesi,

-       Sağlık Belgesi,

-       Konşimento,

-       Çeki listesi

kurumlardan talep edilir.

 

Gıda Ürünleri İhracatı

Bunların haricinde söz konusu ihracat gıda ürünleri odaklı ise helal kesim sertifikası, ithalat izni, paketleme listesi ve ticaret lisansı da istenilen belgelere eklenir.

 

Gıda ürünlerinin mutlak suretle tek etikete sahip olması, etiket üzerinde yer alan uyarıların İngilizce yazılması, ülkenin standart metrik ölçülerine uygun olarak derlenmesi gerekir.


Bitki Ürünleri İhracatı

Eğer bitki ürünleri ihracatı amaçlanıyorsa; bitki sağlık sertifikası özellikle gümrük tarafında ön şarttır.

 

Tıbbi İlaç ve Tarımsal İlaç İhracatı

İngiltere ithalat işlemlerinde tıbbi ilaç konusunda izin vermemekte, tarımsal ilaç ihracatında ise çok katı kurallar uygulamaktadır.

 

Tüm ihraç edilen ürünler tespit edilen aracı firmalar yardımıyla kara, hava ve deniz yoluyla sevk için uygundur.

Cevapla

E-Posta Adresiniz yayınlanmayacak. Bu alan gereklidir *

Whatsapp