İhracat Yaparken Karşılaşılan Zorluklar

Blog

image

İhracat Yaparken Karşılaşılan Zorluklar

Günümüzde gelişen teknoloji ile artan ihtiyaçlar, şirketlerin gelişimi, ülkelerin ekonomik kalkınması, ülkelerin birbiri ile olan siyasi ve ticari ilişkilerin artması ile ihracat kavramının önemi daha da artmıştır. Bununla beraber ihracat yapmayı düşündüğümüzde önünüze çıkan birçok zorlukla karşılaşabilirsiniz.

 Şirket bazında düşünüldüğünde ihracat yaparak;

Dünya pazarında yer alıp müşteri nüfusu arttırabilirsiniz.

İç pazara bağlılığınızı azaltarak herhangi bir sebepten kaynaklanan ekonomik olumsuzluktan etkilenme oranınızı azaltabilirsiniz.

Daha fazla üretim yaparak daha fazla satış yapabilirsiniz.

İstihdam yaratarak işsizlik oranının düşmesine yardımcı olabilirsiniz.

Ülkeye döviz girişine katkı sağlayabilirsiniz.               

 

Bu ve buna benzer birçok sebep sayesinde satış ve karlarınızı arttırarak şirketinizin ve ülkenizin ekonomik kalkınmasını sağlayabilirsiniz.


Her ne kadar ihracatçılar ihracat yapmaya başladıklarında çok hevesli ve konsantre olmuş olsalar da bu sürecin uzun bir süreç olduğu ve bu süreçte küçüklü büyüklü birçok sorunla karşılaştıklarını göz ardı etmemeniz gerekmektedir. Gelin ihracatçıların bu süreçte karşılaştıkları sorunlara bir göz atalım.


DİL

Uluslararası ticaret yaparken karşılaşılan en büyük sorunlardan biri dil anlaşmazlığıdır. İhracat yapacağınız ülke/ülkedeki bir alıcı ile sürekli olarak iletişim halinde olunacağından ihracatçıların çok iyi İngilizce bilmesi gerekmektedir. Öyle ki yapacağınız anlaşmalarda veya sözleşmelerde yeterli ve güvenilir bilgiye sahip olmamak sizi zor durumda bırakabilir.

 

 

ÜRÜNÜN PAZARA UYGUNLUĞU

Satışa sunulan ürünün satılan ülkenin bir ihtiyacı olduğundan boşa gidebilir.

Bunun için de çok ciddi araştırmalar yapılmalıdır. Yoksa ürün bir alıcı bulamaz ve bu konuda yapılan tüm yatırımlar boşuna gider.

 

DOĞRU İTHALATÇIYI BULMAK

İhracatçı tüm süreç boyunca ortak çalışma yürüteceği partneri olan ithalatçının güvenilir olmasına ve daha önceki işlerinde başarılı bir grafik sergilemiş olmasına dikkat etmelidir. Aksi takdirde dolandırılabilir.

 

COĞRAFYA ve ULAŞIM

Satılacak ürünün lojistik aşaması belki de en zor konudur. Ülkeler arası mesafe arttıkça bu iş daha da karmaşıklaşmakta ve zorlaşmaktadır. Ürünün gönderileceği ülke ile anlaşmalar eksiksiz bir şekilde yapılmalı ve çok iyi kontrol edilmelidir. Ayrıca ulaşım şekli karar vermek de çok önemlidir yoksa ürünleriniz yolda zarar görebilir ve zarara uğranabilir.

 

 

ÖDEME YÖNTEMLERİ

Uluslararası ticaret söz konusu olduğunda ödeme yöntemi çok önemlidir. İhracat yapılacak ülke ile Türkiye'deki mali sistem örtüşmeyebilir ve uluslararası ödeme şekillerini kullanmak gerekebilir. Şirketlerin bu duruma geçişi zor olabilir.

FARKLI YASAL NORMLAR

Ürün ihracatını söz konusu olduğunda yasal sistemler çok önemlidir. Bazı düzenlemeler ihracat süresini uzatabilir hem ihracatçı hem de ithalatçı için sorun yaratabilir. Bu yüzden ihracat yapılacak ülkenin yasaları çok iyi bilinmelidir.

Ayrıca döviz kurlarındaki hareketlilik, ihracat yapılacak ülkenin savaş, iç savaş ya da sömürgeleştirilmesi, epidemi veya pandemi gibi ekstrem durumlarla karşılaşabilinir.

Yukarıda belirtilen ihracatta karşılaşılan sorunlar yeni başlayan veya başlamayı düşüne insanlar için heves kırıcı olabilir.

Bu yolculukta sizi yalnız bırakmayacak ve sisteme kayıtlı dünyanın her yerindeki kayıtlı dış ticaret uzmanları ile biranda birçok ülkeye  Gotradego ile ihracat ve ithalat yapma fırsatı yakalayabilirsiniz.

 

 

 

 

Cevapla

E-Posta Adresiniz yayınlanmayacak. Bu alan gereklidir *

Whatsapp