İhracat Sorumlusu Nedir? Ne İş Yapar? Görevleri Nelerdir?

Blog

image

İhracat Sorumlusu Nedir? Ne İş Yapar? Görevleri Nelerdir?

Firmalar, işletmeler küresel pazarda rekabet ederek birçok fayda sağlayabilirler. Uluslararası ticarette en önemli iki unsur bulunmaktadır. Bunlar ihracat ve ithalattır. İthalat ve ihracat dengesini sağlamak firmaların finans açısından dengede durmasını sağlar. İhracat, ithalattan fazla olduğunda işletmeler kar ederek işletme ölçeklerini büyütebilirler ve bu sayede firma değeri artış gösterir. İthalat ihracat sorumlusu, ithalat ve ihracat işlemlerinin, dış ticaret ve gümrük mevzuatı ile şirket prosedürlerine uygun şekilde gerçekleşmesini sağlamakla sorumludur. GoTradeGo sayesinde ihracatta bir adım öne geçebilirsiniz. GoTradeGo olarak ihracat sorumlusu nedir, ne iş yapar, görevleri nelerdir, sorularına yanıtlar vereceğiz.


İhracat Sorumlusu Nedir?


 İşletmeler, yurt içinde ve yurt dışında ticaret yaparlar. Uluslararası ticaret yapan işletmelerin yurtdışına satışlarını kontrol eden ihracat sorumlusu nedir;

İhracat sorumlusu, ithalat ve ihracat süreçlerini, işlemlerini, uluslararası ticaret ve gümrük mevzuat ile şirket prosedürlerine uygun şekilde gerçekleşmesini sağlamaktadır. Profesyonel ihracat sorumlusu ve ekibi ile uluslararası alanda gelişim sağlayabilirsiniz. Farklı ülkelere ihraç yapılacak ürünlerin gümrük işlemlerini, lojistik bağlantıları sağlayarak işletmenin kar etmesini sağlar.


İhracat Sorumlusu Ne İş Yapar?Uluslararası çalışan işletmeler ve firmalar ihracattan sorumlu bir ekip veya kişi çalıştırırlar. Bu sayede şirket hedefleri doğrultusunda ihracat planlaması yapılır ve finans açısından oldukça önemlidir. İhracat yapılamadığı zaman ve geciktiği zaman şirket zarar edebilir ve tedarikçilerle sorun olabilir. İhracat sorumlusu ne iş yapar ne gibi fayda sağlar?

Kamu kurumlarında ve özel sektörde çalışan ihracat sorumlusu ne iş yapar;

İyi derecede yabancı dil bilmesi gereken ihracat sorumlusu yurtdışındaki müşterilerle ilişkilerin iyileşmesi ve işletmenin mal veya hizmet satması için çalışmalar yapar,

Yazılı ve sözlü iletişim kanalları etkin bir şekilde kullanması gerekir. Uluslararası ticaret kurallarını, ihracat yapılacak ülkenin ithalat süreçlerini yasal olarak takip ederler,

İhracat sorumlusu ve ekibi pazar araştırması yaparak doğru zamanda doğru ihracatın yapılabilmesi için gerekli raporları sunarlar ve stratejiler geliştirirler.

İhracat süreci lojistik yönetimi, gümrük işlemleri zorlu bir süreçtir ve birçok sorun çıkabilir. İhracat sorumlusu oluşabilecek sorunlara hızlı ve etkili çözümler bulmalıdır.

 

Yapılan ihracat sürecinde ihracat sorumlusu dış ticaret mevzuatına hakim olması gerekir ve denetlenme ve şikayetlerde işletmenin zarar etmesini engellemektedir.

İlginizi çekebilir: İthalat Sorumlusu Nedir? Ne İş Yapar? Görevleri Nelerdir?


İhracat Sorumlusu Görevleri Nelerdir?
Uluslararası çalışan işletmeler yaptıkları ticarette kar etmesi ve dönemsel olarak şirket hedeflerine ulaşması için ihracatın iyi işlemesi gerekir. İhracat ve ithalat sorumlusu sayesinde şirket karı artar ve farklı ülkelere ihracat yapabilirler. İthalat sorumlusu sayesinde aldıkları ürünleri ve alma süreçlerini incelerlerken ihracat sorumlusu görevleri nelerdir?

Tedarikçi veya müşterilerin ödemelerini takip etmek,

İthalat veya ihracat operasyonları için sözleşme ve gümrük evrakları dahil olmak üzere, ilgili belgeleri hazırlamak ve takip etmek,

 

Kurumun ürün veya hizmetlerinin performansı ile karlılığını takip etmek ve raporlamak,

 

Pazar, müşteri, tüketici ve rakip analizleri yaparak, geliştirilecek yeni stratejilere katkıda bulunmak,

 

Görev kapsamındaki ülkelerin pazar ve ekonomilerini yakından takip etmek,

 

İşletme çıkarlarını, faydalarını korumak ve genişletmek,

 

Nakliye düzenlemelerini ile lojistik, sevkiyat takibini gerçekleştirmek,

 

Siparişlerin alınması veya oluşturulması ile nakliye ve teslim aşamasına kadar yapılan tüm işlemleri yönetmek,

 

İhracat ve ithalat süreçlerinizi özgürleştirmek, bakış açınızı genişletmek ve dış pazarda uluslararası ticaret yapmak için GoTradeGo ile işinizi büyütebilirsiniz.

 

İşletmenin satış hedeflerine ulaşmak için kullanılacak tanıtım ve pazarlama araçlarını tespit etmek,

 

İlgili departman ve yöneticiler arası bilgi akışını sağlamak,

 

İşletmenin faaliyet ve satışlarını değerlendirmek,

 

Uluslararası fuar ve firma ziyaretlerini organize etmek ve etkinliklere katılım sağlamak.

 

Bölüm faaliyetleri ile ilgili düzenli raporlar oluşturup ilgili birime sunmak,

Dikkatinizi çekebilir: Uluslararası Ticaret Hakkında Öğrenmeniz Gereken 3 Şey


Cevapla

E-Posta Adresiniz yayınlanmayacak. Bu alan gereklidir *

Whatsapp