İhracatta Gereken Belgeler Nelerdir?

Blog

image

İhracatta Gereken Belgeler Nelerdir?

 

 Bir kişi veya kurumun ürettiği mal ve hizmeti yurtdışına satılmasına ihracat adı verilir.  Ülke ekonomisinin ve işletmenin kalkınması açısından oldukça mühim bir konu olan ihracat kavramı uluslararası ticarette sürekli olarak karşımıza çıkar.

İş dünyanın en merak edilen konularından biri olan ihracat hakkında tüm merak ettiklerinizi kısa başlıklar altında açıklayacağız.

 

İhracat halk arasında ‘dış satım’, ‘yurt dışına satış’ gibi tanımlarla bilinmektedir. Kurumların ve ülke ekonomisinin kalkınması açısından son derece önemli bir faaliyettir. Aynı zamanda gelir kazandırma konusunda etkili bir süreç olan ihracat, farklı ülkeler arasındaki dış ticaret dengesini de oluşturmaktadır.

 

İhracat ve İthalat Arasındaki Fark

 

Sürekli olarak birbirine karıştırılan bu terimler anlam bakımından birbirinin zıddıdır.  İhracat mal veya hizmetin ücret karşılığında başka ülkelerdeki müşterilere satılmasıdır.  İthalatta ise tam tersi olarak mal ve hizmetin başka ülkelerden satın alınması faaliyetine verilen isimdir.

 

İhracat Süreci İçin Gerekli Prosedürler

 

  • İhracat Kayıt Süreci
  • Gümrük İşlemleri
  • Gerekli Belgelerin Tamamlanması

 

İhracat sürecinin yasal prosedürlere uygun şekilde tamamlanabilmesi adına yukarıda saymış olduğumuz 3 aşamanın tamamlanması gerekir.  Aşamaların doğru bir şekilde yerine getirilmesi ihracat yapacak şirketlerin, ülkelerindeki ihracat yasalarına ve ithalat yapacak ithalatçı ülkelerin yasalarına uygun hareket edilmesine olanak tanıyacaktır.

 

İhracat Yapmak İçin Gerekli Belgeler

 

-          Orijinal Fatura

-          Proforma Fatura

-          Navlun Fatura

-          Konsolosluk Belgesi

-          Çeki Listeleri

-          Sigorta Belgesi

-          Konşimento

-          Eşya Ordinosu

-          Koli Müfredat Belgeleri

-          Sağlık Sertifikası

-          Tır Karnesi

-          Borsa Tescil Beyannamesi

-          Standardizasyon Kontrol Belgesi

Cevapla

E-Posta Adresiniz yayınlanmayacak. Bu alan gereklidir *

Whatsapp