Hollanda İhracat Koşulları Nelerdir?

Blog

image

Hollanda İhracat Koşulları Nelerdir?

Küresel çaplı ithalat ve ihracat işlemleri söz konusu olduğunda hatırı sayılır bir konuma sahip olan Hollanda'nın ihracat koşulları hakkında sizleri bilgilendirmek için bu yazımızı derledik.

 

Dünya'nın en büyük hacimli ilk 5 ihracatçısı ve 10 ithalatçısı konumunda yer alan Hollanda küresel olarak değerlendirdiğimizde yatırıma ve ticarete en müsait ekonomilerden bir tanesine sahiptir diyebiliriz. Avrupa sınırlarında yer alan en kalabalık liman olan Rotterdam'a sahip olan Hollanda ulaşım altyapılarının gelişmişliği sayesinde Avrupa ülkeleri arasında birçok ticari faaliyette belirleyici nokta konumundadır.

 

Hollanda'nın ticari olarak bir avantajı da yeni ürünlere açık olmasıdır. Trendlere daima öncü bir şekilde ayak uyduran Hollanda'da dil hakimiyeti de yüksek olduğundan tüketiciler yabancı üreticilerin ürünleri için hedef kitle olarak kolayca belirlenebilir.

 

Sayılarla Hollanda'ya bakacak olursak 17,3 milyonluk toplam nüfusa ve %71'lik bir işgücüne katılım oranına sahiptir. Öte yandan işsizlik verileri yalnızca %5,4'ü gösteriyor ki bu ortalama Avrupa ülkelerinin tamamından alttadır.

 

%71'lik istihdam oranının %82'si hizmet sektöründe ve %16'sı da sanayi alanında faaliyet göstermektedir.

 

Tüm bu verilere göre yaklaşık 1 trilyon dolarlık GSYH (Gayri Safi Yurtiçi Hasıla) büyüklüğü ile de Avrupa'nın en büyük ilk 5, Dünya'nın da ilk 20 ekonomisi arasında yer almaktadır.

 

Hollanda İhracat Rakamları

Hollanda 2019 verilerine baktığımızda (Comtrade) 577,6 milyar dolarlık ihracat ve 514,5 milyar dolarlık ithalat gerçekleştirmiştir.

 

Hollanda'nın ticari faaliyetlerde bulunduğu ülkeler sıralamasında ilk sırada Almanya, Belçika ve Birleşik Krallık bulunuyor. Türkiye ise listede 10. sırada yer alıyor.

Hollanda'ya ihracat yapmak için hedef sektörler neler?

Büyüklüğüne sayılarla değindiğimiz Hollanda pazarında dış ticaret faaliyetleri gösterebilmek için en uygun sektörlere değinmeden önce Hollanda'yı cazibe merkezi haline getiren bazı detaylara değinelim.

Öncelikle uluslararası işletmeler için ekonomik faaliyetler açısından çekici bir ülke olması birçok şirketin genel merkezini Hollanda'da bulundurmasına önayak olmuştur. Bugün Hollanda sınırları içerisinde çok fazla uluslararası banka, hukuk firması, sigorta şirketi, danışmanlık şirketleri bulunuyor. Tüm bu ayrıcalıklar da Hollanda'yı global bir hizmet sağlayıcısı şeklinde konumlandırmamızı sağlıyor.

Hedef sektörler

Endüstriyel alanda ele aldığımızda Hollanda'da;

-       Gıda işleme,

-       makineler,

-       kimyasallar,

-       yüksek teknoloji ve elektrikli makineler

önceliklendirilmiş sektörler konumunda. Bunlara ek olarak kara, hava, demiryolu ve deniz yoluyla taşımacılık kanallarına sahip oluşu, ihracatçılara oldukça fazla kolaylık tanımakta.

Hollanda ihracat verilerine göre;

-       otomotiv,

-       mineral yakıtlar,

-       yağlar,

-       tekstil

-       takı

ürünleri en fazla ihracatı gerçekleştirilen kategorilerdir.

Türkiye'nin Hollanda ile ihracat ve ithalat verilerine bakacak olursak deniz ürünleri, meyve, sebze, kuruyemiş gibi ürünler Hollanda'ya ihracatı en fazla gerçekleştirilen ürünlerdir.

Ülke olarak Hollanda'dan ithalatını gerçekleştirdiğimiz sektörler ise; demir çelik, plastik ve plastik ürünleri, makineler ve organik kimyasallardır.

Hollanda'ya ihracat aşamasında vergilendirmeler

AB (Avrupa Birliği) Gümrük Birliği Anlaşmasına dayanarak Türkiye, Hollanda'ya gerçekleştirdiği ihracatlarda gümrük vergisinden muaf tutulmaktadır. Türkiye ile Hollanda arasında ayrıca "Çifte Vergilendirmeyi Önleme" ve "Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması" ikili anlaşmaları yürürlüktedir.

Hollanda'da Katma Değer Vergisi standart oranı %21 olmasına rağmen bazı ürünlerde değişim göstermektedir.

Örneğin;

-       yiyecekler,

-       ilaçlar,

-       müzik ürünleri (albüm, enstrüman vb.),

-       kitap ve gazete

ve bitki ürünleri gibi bazı ürün ve hizmetlerde %9 gibi daha düşük bir vergilendirme oranı uygulanır.

Gelir Vergisi standart oranı %30'dur.

Siz de Hollanda'ya ve diğer tüm Avrupa ülkelerine ithalat/ihracat yapmak için bizimle  iletişime geçin.

Cevapla

E-Posta Adresiniz yayınlanmayacak. Bu alan gereklidir *

Whatsapp