Hedef Pazar Seçimi Nedir? Nasıl Yapılmalıdır?

Blog

image

Hedef Pazar Seçimi Nedir? Nasıl Yapılmalıdır?

Üretim ve hizmet alanında faaliyet gösteren firmalar hedef kitlesine göre ürün ve hizmet sunmaktadır. Birçok sektörde ve alanda farklı hedef kitleler bulunmaktadır. Hedef kitle seçiminde, yaş, coğrafi bölge, cinsiyet gibi ayrımlar yapılarak hedef kitle ve kategori belirlenir. Hedef pazar üretim ve hizmetin en iyi şekilde satılabilmesini sağlayan yerdir. Globale açıldığınızda bile belirli bir kitleye hitap etmek müşteri bulmanızı kolaylaştırır ve doğru satış yüzdelerini yakalamanızı sağlamaktadır. GoTradeGo olarak hazırladığımız bu içeriğimizde hedef Pazar seçimi hakkında bilemeniz gerekenler nelerdir, detaylıca sizlere aktaracağız.

Hedef Pazar Seçimi Nedir? 


 Hedef kitlenizin herkes olması için çeşitliliğinizi arttırmanız gerekir ve maliyetler arttırır. Hedef Pazar seçimi nedir ve tanımını yakından inceleyelim. Hedef pazar, ürün veya hizmet satışlarınızda satın alma eylemini gerçekleştirme ihtimali daha yüksek olan ve markanızla hitap etmek isteyeceğiniz müşteri kitlelerinin bütününden oluşur.

Ürettiğiniz ürün ve hizmeti kimlerin kullanacağını, yaş, cinsiyet, coğrafi konum ve birçok etmene göre belirlediğinizde ürünlerinizin satışını kolaylaştırabilirsiniz ve potansiyel müşterileri yakalayabilirsiniz. Hedeflediğiniz grubun niteliklerini bilirseniz, daha doğru ve verimli bir yol haritası belirleyebilirsiniz.   
Hedef Pazar seçimi yaptığınızda belirli bir grupta yer alan kitlenin ihtiyaç, isteklerine göre strateji belirleyebilirsiniz.

Hedef Pazar seçimi ve hedef kitle seçiminde pazarlama karmasında (4P) yer alan ürün, fiyat, dağıtım ve promosyona göre belirlenebilir. Bunlarla birlikte hedef pazar için farklı stratejiler bulunmaktadır.

İlginizi çekebilir: Global Pazarlara Açılma Yolları


Hedef Pazar Seçimi Nasıl Yapılmalıdır? 

 


Üretiminiz sonucunda elde ettiğiniz ürün veya hizmeti doğru zamanda ve doğru pazarda satmanız gerekir. Hedef pazar seçimi nasıl yapılmalıdır, stratejileri nelerdir, yakından inceleyelim. 

Rekabet: Birçok sektörde, üretim ve hizmet alanında firmalar arasında büyük rekabet bulunur. Rekabetin ve rakip sayısının fayla olduğu pazarda başarılı olmak oldukça zordur.

Pazar büyüklüğü: Rekabet çok olsa da pazar büyüklüğü hedef Pazar belirlemek için önemli bir etmendir. Potansiyel müşterilerin sayısı ne kadar fazla ise satış yapmanız daha kolay olacaktır.

Farklılıklar: Ülkelerin, kültürel, ekonomik, bürokratik farkları ürün satışlarınızı önemli bir ölçüde etkiler. Bu farkların bilinmesi ve ona göre ihracat planının yapılması ve Pazar araştırmasının detaylıca yapılması gerekir.

Müşteri istek ve ihtiyaçları: Talepte artış varsa ve müşterilerin istek ve ihtiyaçlarını karşılamanız gerekir. Detaylıca müşterilerin istek ve ihtiyaçlarını belirlemeniz gerekir.

Pazar bilgileri: Globale açılmak için pazar hakkında detaylı bilgiye sahip olmanız gerekir. Bu sayede ürünününüz, fiyat, dağıtım ve tutundurma çalışmalarını etkili bir biçimce gerçekleştirebilirsiniz.

Global pazarlara açılırken ve Pazar seçimi yaparken bilmeniz gerekenler ve toplamanız gereken bilgiler nelerdir; demografik yapılar, coğrafi konumlar, sosyal/ekonomik yapı, kültürel yapı ve yaşam tarzı verileri, teknolojik ve endüstriyel yapı, politik yapı ve hukuki durumlar ile ilgili verileri toplayarak hedef pazar seçimi yapabilirsiniz.

Dikkatinizi çekebilir: Uluslararası Ticaret Hakkında Öğrenmeniz Gereken 3 Şey


GoTradeGo ile Hedef Pazar Seçimi Nasıl Yapabilirsiniz?


 Hedef pazar seçimi, doğru müşteriye doğru ürünün satılması ve pazarlanması için gereklidir. Doğru bir hedef pazar belirleme stratejisi için detaylı pazar araştırması gerekir. GoTradeGo ile hedef Pazar seçimi nasıl yapabilirsiniz?

Alanında ve sektöründe profesyonel dış ticaret uzmanı ihracatçı firmanın hedef pazarı bulmasını sağlar.

GoTradeGo bünyesinde bulunan dış ticaret uzmanı, ihracatçı firma ile hedef pazar seçimi ve müşteri bulmasını sağlar. Bulduğu müşteri ile iletişimi gerçekleştirir.

GoTradeGo, hedef ürün ve pazar için araştırmalarını yaparak en uygun müşterileri raporlayarak ihracatçı firmaya bildirir. Bu sayede müşteri bulma, hedef Pazar belirleme süreçlerini kolaylıkla tamamlayabilirsiniz.

Yapmanız gerekenleri, eksiklerinizi ve pazarlama stratejilerinizi de aldığınız rapora göre belirleyebilir. Dış ticaret uzmanları ile GoTradeGo ile globale güvenle açılabilir ve devlet desteklemeleri hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.  

 

 

Cevapla

E-Posta Adresiniz yayınlanmayacak. Bu alan gereklidir *

Whatsapp