Gümrük Vergisi Nedir, Nasıl Hesaplanır?

Blog

image

Gümrük Vergisi Nedir, Nasıl Hesaplanır?

Lojistik işlemleri gerçekleştiren firmaların ithalat ve ihracat faaliyetleri gerçekleştirirken sıkça karşılaştığı vergi türlerinden bir tanesi gümrük vergisidir. Ülkeler arasındaki ticari operasyonların düzenlenmesi, tarafların haklarının korunması ve vergilendirilmesi amacıyla küresel çapta uygulanmakta olan bir vergi sistemidir. Bu vergi türü ithalat veya ihracat işlemleri gerçekleştirmekte olan şahıs ya da kuruluşlar tarafından ödenmektedir.

 

Gümrük Vergisi Nedir?

Yazımızın girişinde de bahsettiğimiz gibi uluslararası ticaret işlemleri sırasında tahsilatı gerçekleştirilen bir vergi türüdür. Bu vergi temini bütünüyle ülke ithalatına ek bir maliyet yansıtıp, yerli üretimi desteklemek ve öte yandan ithalatı da korumak adına getirilmiş bir vergidir.

 

Gümrük vergileri, genellikle ithalatı gerçekleştirilmiş olan malın türüne, temin edilen ülkeye ve malın miktarına göre farklılık göstermektedir. Bu vergiler aynı zamanda devlet bütçesine de katkı sağladığı gibi, ekonomik verilere oldukça kapsamlı bir etkisi de söz konusudur. Kısaca özetlemek gerekirse bir ülkenin ekonomi politikaları konusunda belirleyici olabileceği gibi farklı ülkelerin ekonomik politikalarında olumlu ya da olumsuz etkiler de bırakabilir. Tüm bunların haricinde uluslararası ticaret faaliyetlerinin serbestleşmesi yönünde her türlü girişimlere de engel teşkili söz konusudur.

 

Gümrük vergisi uygulamasında birtakım oranlar da mevcuttur ki kısaca özetlememiz gerekirse;

-         Avrupa Birliği üyesi olan ülkelerden gelen mallarda %18,

-         Geri kalan ülkelerden gelen mallarda %20 oranında uygulanır.

 

Öte yandan, temini gerçekleştirilen mal 1500 Euro değerini aşarsa %20 ek ücret tahsili gerçekleştirilir.

 

Gümrük Vergisi Nasıl Hesaplanır?

Gümrük vergisi, ithalatı gerçekleştirilen ürünlerin değeri üzerinden hesaplanmaktadır. Bu hesaplama gerçekleştirilirken Türkiye Gümrük Tarife Cetveli’nde yer alan oranlar baz alınır. Gümrük vergisi hesaplama işlemi, ithalatı gerçekleştiren kişi ya da kuruluşların beyanı üzerine yapılır.

Gümrük vergisinin hesaplanmasında öne çıkan faktörler ise;

-         Ürün kategorisi,

-         Ürün boyutu,

-         Ürün içeriği,

-         Ürün bedeli

şeklindedir. Ayrıca gümrük vergi oranları ülkelere ve bölgelere göre değişim gösterebileceği için hesaplama işlemleri gerçekleştirilirken olabildiğince titiz davranmakta fayda olduğunu söylememiz mümkündür.

Vergi borcu hesaplamaları yapılırken CIF yöntemi kullanılarak belirlenen gümrük vergi matrahı baz alınır. Bunlara ek olarak gümrük vergisi matrahı sadece CIF yöntemi ile belirlenmez. Ürünlerin GTİP numarasına göre de vergi oranlarının düzenlenmesi mümkündür. GTİP numarası, Tariff Numarası, HS Kodu ya da Tariff Kodu olarak da bilinir.

Cevapla

E-Posta Adresiniz yayınlanmayacak. Bu alan gereklidir *

Whatsapp