Global Pazarlara Açılma Stratejileri Nelerdir? Avantajları Nelerdir?

Blog

image

Global Pazarlara Açılma Stratejileri Nelerdir? Avantajları Nelerdir?

Dijitalleşme ve makineleşmenin armasıyla üretim, lojistik ve pazarlamada artış olmaktadır. Üretimin artması ve üretilen ürün ve hizmetin kolaylıkla dünyanın dört bir yanına gönderilmesi ve hizmete sunulması oldukça kolaydır. İnternet ve teknoloji ticaret hacminin artışında önemli bir yere sahiptir. Küçük, orta ve büyük ölçekli işletmeler, firmalar yurtiçindeki talebin üzerinde üretim yaptığında fazlalık arzı global pazarlara açılma yoluna gidebilirler. GoTradeGo olarak global pazarlara açılma yolları ile karşınızdayız. Ürün ve hizmetlerinizi yurtdışında hangi stratejiler ile satabilirsiniz sizlere aktaracağız. 

 

Global Pazarlara Açılma Stratejileri Nelerdir?Global pazarlara açılmak isteyen işletmeler çeşitli çevre ve ülke analizi yaptıktan sonra firma politikasına uygun strateji seçebilirler. Global pazarlara açılma stratejileri nelerdir, çeşitleri nelerdir, yakından inceleyelim.

İhracat: Ortaklaşa, doğrudan ya da dolaylı olarak ihracat yapılabilir. Müşteri ile direkt iletişim kurulursa doğrudan, aracı kullanılırsa dolaylı, birkaç firma ile birleşilerek yapılırsa ortaklaşa ihracat olmaktadır.

Lisans Anlaşmaları: Hedeflediğiniz veya başka bir ülkedeki markalar veya lisans hakkına sahip işletmeler ile lisans anlaşması yapılarak bilinen markaların ürünlerinin satışı yapılabilir.

Franchising: Küresel pazara açılma stratejileri arasında bilinen franchising genel olarak içecek ve fast food sektörlerinde kullanılmaktadır. Marka bilinirliği küresel çapta olan markaların ürün veya hizmetini kendi adınıza sunmak için kullanılmaktadır. 

 

Ortak Girişim: Hedeflenen ülkedeki bir işletme ile ortak bir girişim kurulabilir. Lojistik, üretim, lojistik ve birçok alanda risk yarıya iner ve o ülkedeki sorunların çözülmesinde ortak girişim oldukça fayda sağlamaktadır. 

 

Üretilen ürün ve hizmetin yanı sıra hedeflenen ülke ve pazarlama stratejisine göre farklı stratejiler ile global pazara açılabilirsiniz. Üretim yapan firmalar sözleşmeli üretim ile ürünlerini yurt dışındaki firmalara satabilirler.

İlginizi çekebilir: Dış Ticaret Danışmanlık Firmaları

Global Pazarlara Açılma Avantajları  

Global pazara açılarak birçok alanda fayda sağlanabilir. Peki, global pazarlara açılma avantajları nelerdir?

Global pazarlara açılma hedefi olan işletmeler, pazar analizi yaptıktan sonra yukarıda belirttiğimiz birçok stratejiyi kullanabilirler. Global pazarlara açılma sayesinde işletmeler pazar payını genişletme fırsatı yakalar.

Üretim ve hizmette sektör fark etmeksizin arzınız talepten fazlaysa ürettiklerinizin değerini yurt dışında yakalayabilirsiniz. İç pazarda kapasiteyi tam olarak kullanamıyor talebe göre üretim yapıyorsanız globale açılmak üretimi arttırma imkânı sağlamaktadır.

Küresele açılma sayesinde iç pazara olan bağımlılık azalır veya enflasyondan etkilenen iç Pazar durgunluğu telafi etme imanı sunar.

İç pazarda birçok denemelerden ve kullanıcı deneyiminden geçen ürün ve hizmetler yurt dışında doğru kitleye ulaştırılabilir. Bu sayede globalde hedeflenen ülke ve ülkelerde pazar araştırma maliyetleri düşer. 

Bazı ülkelerde üretim maliyetleri fazla olduğu için ürünler ithal edilir. Bu durumda bu ülkelerdeki firmalar sizin ürünlerinizi tercih edebilirler. Aynı durum hizmet alanında birçok sektör için geçerlidir. Global Pazarlara açılma sayesinde hem yurtdışından gelir sağlayabilir ve maliyetlerinizi kolaylıkla karşılayabilir, pazardaki payınızı arttırabilirsiniz.  

 

Dikkatinizi çekebilir: Uluslararası Ticaret Hakkında Öğrenmeniz Gereken 3 Şey! 

 


GoTradeGo ile Global Pazara Nasıl Kolayca Açılabilirsiniz?


Global pazarda yer alarak ölçeklerini, karlılıklarını büyütmek isteyen firmalar için iyi bir strateji ve planlama gereklidir. GoTradeGo ile global pazara nasıl kolayca açılabilirsiniz, global pazarlara açılma sürecini nasıl kolayca yapabilirsiniz.

GoTradeGo, ithalat ve ihracat yapmak isteyen firmaları hedef kitlesine uygun olarak yurtdışında müşteri bulmasını sağlar.

GoTradeGo bünyesinde bulunan profesyonel dış ticaret uzmanı, globaldeki müşteriler ile iletişime geçmenize yardımcı olur.

İhracatçı firmanın ürünlerini yurdışına pazarlayabilmesi için bayilik ve distribütörlük bulur ve ihracatçı firmanın ürünü veya hedef pazarı hakkında detaylı raporlar sunmaktadır.

 

Ürün veya hizmetinizi global pazarlara sunmak için GoTradeGo hizmetinden faydalanabilir, strateji ve süreçleri GoTradeGo ile kolaylaştırabilirsiniz. 

 

Cevapla

E-Posta Adresiniz yayınlanmayacak. Bu alan gereklidir *

Whatsapp