Freelance Dış Ticaret Uzmanları Nasıl Çalışır?

Blog

image

Freelance Dış Ticaret Uzmanları Nasıl Çalışır?

Dış ticaret uzmanları uluslararası piyasada ürün ve hizmet ticareti yapan firma ve kuruluşların satışa kadar olan süreçlerini yöneten kişilerdir.  Ürün ve hizmetlerin tanıtım, pazarlama, satış, gümrük ve lojistik dahil olmak üzere her adımını koordine ederek ithalat ve ihracatın sorunsuz bir şekilde sürdürülmesini sağlar.  Dış ticaret uzmanı olarak çalışmak isteyen kişilerin öncelikle sorumluluk sahibi, aidiyet duygusunun gelişmiş olması, satış ve pazarlama konusunda teknikleri bilmesi, mevzuatlara hakim olması gerekmektedir.

Günümüzün yeni çalışma modellerinden biri olan Freelance (uzaktan çalışma), ofis ortamı olmadan herhangi bir kuruma bağlılık gerektirmeden serbest çalışma biçimdir.  Son yıllarda cazip bir hale gelen freelance çalışma modeli dış ticaret uzmanları içinde en uygun çalışma yöntemlerinden biri. 

Ancak freelance çalışmak demek kuralsız çalışmak demek değildir. Freelance  dış ticaret uzmanı olarak çalışırken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır.

Freelance Dış Ticaret Uzmanı Çalışma Prensipleri

-Eğer sadece bu işi yapıyorsanız uygun gördüğünüz belirli bir saatte örneğin sabah saat 10 gibi bilgisayar başına oturmalısınız.

-Mesaili bir işiniz varsa ve ek gelir olarak freelance çalışıyorsanız mutlaka akşam yemeğinden sonra günlük en az 2 saat freelance yaptığınız işe zaman ayırmalısınız.

-Belirli aralıklar vererek çalışmalısınız.

-Verdiğiniz araları uzun tutmamalısınız aksi taktir de işe geri odaklanmanız zorlaşır.

-Gelen telefonlarınıza tabi ki bakabilirsiniz ancak keyfi hal hatır sorma aramalarınızı kendinize belirlediğiniz ve çalışmadığınız saatlerde yapmalısınız.

-Yolculuk yada şehir dışına çıktığınızda  da mutlaka e-mail kutunuzu kontrol etmeli, gereken cevapları hızlı bir şekilde yanıtlamalısınız.

-Planlı çalışarak verimizi arttırmalısınız.

-Günlük yada yaptığınız işe bağlı olmak üzere haftalık plan yapmalı bu plana uymalı , işlerinizi  diğer haftaya sarkıtmamalısınız.

-Disiplinli çalışmalı ve ürettiğiniz hizmetin teslim tarihine çok özen göstermelisiniz.

-Freelance dış ticaret uzmanı iseniz, müşterilerinize haftalık rapor vermelisiniz.

-Her gün muntazam yurt dışı müşterilere e-mail göndermeli ve geri dönüşleri kontrol etmelisiniz.

-İhracat için müşteri bulduğunuz ürünün özelliklerini üreticiden iyice öğrenmelisiniz.

-Müşteri ürün ile ilgili bir detay sorduğunda konuya vakıf olmalısınız yani  üreticiye sorup geri dönmek için zamana ihtiyacınız olmamalı.

- ‘’İhracatta Zaman Paradır’’ prensibini ilke edinmeli, e-mail ile sorulan sorulara hızlı cevap vermelisiniz.

-İhracatını yaptığınız ürünün üretim süreci ile ilgili bilgi sahibi olmalısınız.

-Müşteriye termin verirken mutlaka   size verilen süreye birkaç gün ilave etmeli , ön görülemez aksilikler için süre kazanmalısınız.

-Proforma fatura hazırlarken ödeme  ve teslim şeklini mutlaka belirtmelisiniz. Proforma faturayı onaylayan müşterinin ödeme şeklini değiştirmek için sonradan itiraz etme hakkı olmaz.

-Proforma faturanın onaylama mailini mutlaka saklamalısınız.

-Her boş vaktinizde müşteri datanızı genişletmeli bunları  sektörlerine göre gruplandırmalısınız

-Müşterileriniz yurtdışında olduğu için saat farkı çok olabileceğinden yarın cevaplarım dediğiniz e –maillerin onların mesai bitimine denk gelebileceğini ve bir gün değil iki  gün kaybedebileceğinizi göz ardı etmemelisiniz.

-Müşterileriniz ile iyi iletişim içinde bulunmalı, her iki tarafın da ne istediğini çok iyi öğrenmeli ve sadece o siparişe odaklı yazışmalar yapmalısınız.

-Müşterinizin kafasını karıştıracak detaylarla müşteriyi boğmamalısınız.

-Sipariş aşamasında bir sorun ile karşılaşırsanız önce sorunu çözmeye çalışmalı, çözemezseniz durumu müşteriye yansıtmalısınız.

-Aksiliklere karşı her zaman bir B planınız bulunmalı.

-Yurt dışı müşterinin talebini karşılayamazsanız hemen B planınızı işleme almalısınız.

-Sipariş alırken yurtdışına numune göndermeniz gerekiyorsa, numunenin tüm özelliklerini kontrol etmeli ve doğru numune gittiğinden emin olmalısınız.

Cevapla

E-Posta Adresiniz yayınlanmayacak. Bu alan gereklidir *

Whatsapp