En Karlı İhracat Ürünleri Nelerdir? En Popüler İhracat Ürünleri

Blog

image

En Karlı İhracat Ürünleri Nelerdir? En Popüler İhracat Ürünleri

Türkiye'nin en çok ihracat yaptığı ürünler son dönemlerde fazla değişiklik göstermedi. Türkiye, dünyanın en büyük 30 ihracatçı ülkesi arasında yerini almaktadır. Türkiye istikrarlı bir ihracat planı ve stratejisi sayesinde, iç pazara olan bağımlılığını azaltmaktadır. Türkiye İstatistik Kurumu ile Ticaret Bakanlığı iş birliğiyle oluşturulan genel ticaret sistemi kapsamında üretilen geçici dış ticaret verilerine göre; ihracat 2021 yılı ocak ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre %2,3 artarak 15 milyar 45 milyon dolar olarak açıklanmıştır. Türkiye'nin en çok ihracat yaptığı ürünler ve ülkeler eldeki verilere bakıldığında, son 10 yılda çok fazla değişiklik göstermedi.

E- ihracat ve klasik ihracatın gelişmesi ile iç pazardan çıkarak dünyaya açılmak isteyen ihracatçılar, girişimciler, işletmeler ve firmalar için Türkiye'nin en önemli ihracat ürünleri nelerdir, GoTradeGo olarak bu yazımızda yer vereceğiz.


En Karlı İhracat Ürünleri Nelerdir?Ülkemiz dünyada ihracat yapan 30 ülke arasında yerini almaktadır. İhracat yapılan ürünler listesinin ilk sırasında uzun yıllardır otomotiv sektörü bulunuyor. Sektör üst üste 14. kez ihracat şampiyonu olurken, yılı bir önceki yıla oranlar 1 milyar dolarlık düşüşle kapattı. Otomotiv sektörü 2019'da 30,6 milyar dolarlık dış satım gerçekleştirdi. Otomotiv endüstrisi 2017'de 28,5 milyar dolar ihracat rakamını 2018'de yüzde 10,7 artırarak 31,6 milyar dolar ihracat yapmıştı.

Hazır giyim ve konfeksiyon ürünleri, kimyevi maddeler ve mamulleri, çelik, elektrik, elektronik ürünleri de en çok ihracatı yapılan ürünler arasında yer alırken, tarım ürünleri de ihracat yapılan ürünler listesinde kendisine yer buldu.

Öte yandan 2019'da tekstil, otomotiv, çelik, maden, zeytinyağı ve tütün sektörlerinde ihracat azaldı ancak üç sektördeki artış ortalamanın üzerine çıktı: savunma, kimya ve mobilya. Savunma sanayi ihracatı 600 milyon dolar, mobilya ihracatı 500 milyon dolar, kimyevi ürünler ihracatı ise 3 milyar dolar arttı. E-İhracat Yapacaklara 3 Öneri içeriğimizi okuyarak daha fazla bilgi edinebilirsiniz.


En Popüler İhracat ÜrünleriSon 5 yıl göz önüne alındığında Türkiye'nin en fazla ihraç ettiği ürünleri, otomotiv sektörü oluşturuyor. Türkiye yurtdışına en çok otomobiller, otomobil aksesuarları, otomobil parçaları, pistonlu motor parçaları ile toplu taşıma araçları ihraç ediyor.

Türkiye'nin gıda ihracatına bakıldığında; kuru meyve ve mamulleri sektöründe, 2019 yılında ihracat artışı gerçekleşti. 2019 yılında kuru meyve ve mamulleri sektörü, 155 ülkeye 1,4 milyar dolar tutarında ihracat yaptı. Bu sektördeki en fazla ihracat, 191 milyon dolar ile Almanya ile gerçekleştirildi. Türkiye'de en popüler ihracat ürünleri nelerdir;


        Otomobiller

        İşlenmemiş altın

        Kamyon

       Kuyumcu

        Otomobil parçaları ve aksesuarları

        İşlenmiş petrol yağı

        Tişört, yelek (örme veya tığ işi)

       Demir veya alaşımsız çelik çubuk

        Kadın giyim

        İzoleli tel ve kablo

        Halılar ve diğer tekstil yer döşemeleri

        Buzdolabı ve derin dondurucular

        Kazaklar ve formalar (örme veya tığ işi)

        Pistonlu motor parçaları

        Toplu taşıma araçları

        TV alıcıları / projektörleri/ monitörleri

         Erkek takım elbise ve pantolonlar (örme veya tığ işi hariç)

        Sıcak haddelenmiş demirli veya alaşımsız çelikler

        Muhtelif mobilya

        Fındık ve diğer kuruyemişler


Başlıca İhracat Ürünleri Nelerdir?İhracat yapmak isteyenlerin merak ettiği ve her yıl TÜİK tarafından açıklanan verilerle başlıca ihracat ürünleri nelerdir; Türkiye'nin en önemli ihracat ürünleri otomotiv, hazır giyim ve tekstil, beyaz eşya, tarım ve gıda sektöründeki ürünlerdir. Tarım ve sanayi ülkesi olan Türkiye içerisinde sebze, meyve ve diğer tarım ürünleriyle birlikte gıda ürünlerinin ihracatı oldukça fazladır.  

Tekstil ürünleri, ülkemizden 170 ülkeye ihracat yapılmaktadır. Hazır giyimde Avrupa ülkelerine göre daha ucuz olan ürünlerimizin payı ihracatta oldukça fazladır. Birçok sektörde ihracat ve ithalat yapılmaktadır. Bazı ürünler katma değerli, bazıları ise hammadde olarak satılmaktadır.

GoTradeGo ile ihracat yapmak isteyenlere, ihracatını planlı olarak yaparak, doğru pazarı ve müşteriyi bularak süreci ilerletmekte, ithalat yapmak isteyenler için ise kaliteli ürünü en uygun fiyata bularak; destek oluyoruz. 

İlginizi çekebilir:  Bireysel İhracat Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

Cevapla

E-Posta Adresiniz yayınlanmayacak. Bu alan gereklidir *

Whatsapp