Dış Ticaretin Avantajları Nelerdir?

Blog

image

Dış Ticaretin Avantajları Nelerdir?

İşinizi büyütmek istiyorsanız, dış ticaretin avantajlarını düşünmek, stratejiniz açısından doğru bir başlangıç olur.

 

Genel olarak kendi sahanızda ticarete odaklanmanın daha güvenli olduğunu düşünüyor da olabilirsiniz. Ancak uluslararası ticaret yapmak için konfor alanınızdan çıkmak, işinizi daha güçlü, daha başarılı ve daha karlı hale getirebilir.

 

Dış ticarete açılmaya geçmeden önce, uluslararası ticaretin bu potansiyel avantajlarından bazılarını göz önünde bulundurun.

 

Dış Ticaret Yapmanın Şirketinize 10 Katkısı!

1. Gelir Artışı

 

Uluslararası ticaretin en önemli avantajlarından biri, potansiyel müşteri sayınızı artırabilmenizdir. Listenize eklediğiniz her ülke, ticari büyüme ve artan gelirler için yeni bir yol açabilir.

 

Küresel ticaretle uğraşan işletmelerin diğer şirketlere nazaran daha hızlı büyüdüğünü hatta bu yüzden talebi karşılamak adına işe alımları artırdıkları da göze çarpıyor

 

 

2. Azalan rekabet

 

Yerel piyasada kalabalık bir pazarda rekabet etmenin aksine, dış ticaret sayesinde uluslararası piyasaya hitap etmeye başlarsınız. Küresel pazarın sonsuz fırsatlarını değerlendirebilirsiniz.

 

3. Daha uzun ömürlü ürün satışı

 

Ürünleriniz kimi zaman iç piyasa için zamanın ötesinde ya da aksine gerisinde olabilir. Böyle durumlarda sosyal ya da ekonomik olarak farklı coğrafyalarda ürünlerinize yeni pazarlar oluşturabilir ve ürünlerinizin ticari ömrünü uzatabilirsiniz. Bu da sizi çevresel olaylar, ekonomik gelişmeler gibi risk faktörlerinden uzaklaştırmış olur.

 

4. Daha kolay nakit akışı yönetimi

 

Dış ticarette belli başlı ödeme yöntemleri söz konusudur ki bu ticaretin iki ayağında yer alan şirketi de güvence altına alır. Onun haricinde ürün satışında peşin ödeme söz konusudur.

 

Uluslararası ticaret yaparken, ödemeyi önceden istemek genel bir uygulama olabilirken, evde ödeme yapılmasını beklerken nakit akışını yönetmek için daha yaratıcı olmanız gerekebilir. İşletmenizi yurt dışına genişletmek, nakit akışını daha iyi yönetmenize yardımcı olabilir.

 

5. Risk yönetimi

 

Dış ticaretin önemli avantajlarından biri pazar çeşitlendirmesidir. Yalnızca iç piyasaya odaklanmak sizi ekonomideki gerilemeler, siyasi faktörler, çevresel olaylar ve diğer risk faktörlerinden kaynaklanan risklere maruz bırakabilir. Tek bir pazara daha az bağımlı olmak, temel pazarınızdaki potansiyel riskleri azaltmanıza yardımcı olabilir.

 

6. Döviz Alım Satımından Yararlanmak

 

Portföylerine uluslararası ticareti de ekleyenler, kur dalgalanmalarından da yararlanabilirler. Örneğin, ABD doları düştüğünde, yabancı müşteriler uygun döviz kurundan yararlandıkça daha fazla ihracat yapabilirsiniz.

 

Ayrıca para birimi dönüştürme işleminden de yararlanabilirsiniz. Diyelim ki Japonya'da iş yapıyorsunuz ve Japon Yeni ABD doları karşısında güçlü. Şirketinizin Japonya'dan elde edeceği kâr yen cinsinden olacak. Ödemeleri yen cinsinden zayıf bir dolara çevirdiğinizde, bu Amerikan merkez ofisiniz için daha fazla dolar anlamına gelir, bu da kâr hanenizde hoş bir artıştır. Bu tek başına uluslararası ticaretin en değerli avantajlarından biri olabilir.

 

7. İhracat finansmanına erişim

 

Uluslararası ticaretin avantajlarından bir diğeri de ihracat finansmanından yararlanabilmenizdir.

 

İhracat-İthalat Bankası (EXIM) ihracat finansmanı seçeneklerini keşfetmek için yerler olabilir.

 

8. Fazla malların elden çıkarılması

 

Uluslararası ticaretin avantajlarından biri, kendi iç pazarınızda satamayacağınız fazla malları elden çıkarmak için bir çıkışa sahip olabilmenizdir.

 

9. Gelişmiş itibar

 

Başka ülkelerde iş yapmak şirketinizin itibarını artırabilir. Bir ülkedeki başarılar, diğer komşu ülkelerdeki başarıyı etkileyebilir, bu da şirketinizin profilini pazar nişinizde yükseltebilir. Ayrıca, şirketinizin hem yurt dışında hem de yurt içinde güvenilirliğini artırmaya yardımcı olabilir. Bu, uluslararası ticaretin sayısallaştırılması zor ve dolayısıyla göz ardı edilmesi kolay olan avantajlarından biridir.

 

10. Uzmanlaşma fırsatı

 

Uluslararası pazarlar, yeni bir hizmet veya ürün hattı için yollar açabilir. Alabilir

bu yüzden size o pazara hizmet etmek için farklı bir alanda uzmanlaşma fırsatı verin.

 

Ana üssünüz dışındaki dünyanın gerçeklerine maruz kalmak, ürünleriniz ve hizmetleriniz için yenilikler, yükseltmeler ve verimlilikler bile sağlayabilir. Kendi ülkemizin sınırları dışından gelen fikirlere, geri bildirimlere ve deneyimlere zihnimizi açtığımızda ne olacağını asla bilemeyiz.

 

Eminiz ki daha birçok avantajdan söz edebiliriz lakin bu 10 madde ikna olmanız açısından oldukça yeterli olacaktır diye düşünüyoruz.

Cevapla

E-Posta Adresiniz yayınlanmayacak. Bu alan gereklidir *

Whatsapp