Dış Ticaret Uzmanlık Eğitimi Nedir?

Blog

image

Dış Ticaret Uzmanlık Eğitimi Nedir?

Küreselleşen dünyada, firmalar ve farklı ölçeklerdeki işletmeler, döviz kazanmak için dış ticarete yönelmektedirler. İç pazarların aksine, gelişen teknoloji, ulaşım ve iletişim ağları şirketleri dış pazara itmektedir. Tüm dünyada ürettikleri mal ve hizmetin alıcını bulmak, iç pazara oranla daha yüksek fiyatlara satış yapmak işletmelerin büyümesini kolaylaştırmaktadır. Dış ticaretin pazarlaması, ulaşımı, müşteri iletişimi ve satış gerçekleşene geçen süre için bir dış ticaret departmanı, bir çalışan veya dış ticaret hizmeti veren firmalarla çalışmaları gerekir. Dış ticaret sektörü gün geçtikçe büyümekte, ilgili bölümlerden mezun olan öğrenciler deneyim ve tecrübe kazanmak için bu alanda çalışmakta ve eğitim, sertifika alarak uzman olmayı başarabilmektedirler. GoTradeGo  olarak dış ticaret uzmanlık eğitimi hakkında 3 şey ile karşınızdayız.


Dış Ticaret Uzmanlık Eğitimi Nedir? Dış ticareti olmak isteyen bireyler kendilerini bir yol belirlerken, eğitim almalıdır ve bu eğitimlerin verimliliği oldukça önemlidir. En çok merak edilen, dış ticaret uzmanlık eğitimi nedir? 

Dış ticaret uzmanlık eğitimi, dış ticaret mesleğinin kavramlarını ve kuramlarını içermektedir. İthalat ve ihracatın nasıl gerçekleştiğini öğrenen uzman adayları, bu süreçleri adım adım inceleyebilmektedir.

Dış ticaret uzmanı, firmaların ürün veya hizmetinin satışına kadar sorumlu kişidir. Bu süreçler içerisinde dış piyasaların takibi, ülkelerin ihracat ithalat politikaları, mevzuat hakkında bilgileri edinmelerini bu eğitimler sağlamaktadır.

Dış ticaret alanında uzmanlaşmak için eğitim alan bireyler, teorik ve yetkin süreçlerin yanı sıra deneyim sağlayarak güncel ve pratik bilgileri edinebilirler. Bu eğitimler sayesinde firmaların dış ticarette uzman kadrosunda çalışabilecek ve ilgili departmanlarda görev yapabilecek deneyimli çalışanlar yetişebilir.

Bazı işletmeler uzmanlık için kendi bünyesinde eğitim vermekte, okullar ilgili bölümler ile uzmanlar yetiştirebilmektedir. Firmalardan alınan ve hizmet olarak alınan eğitimler teori ile pratikte bu alanda ilerlemek isteyenlere deneyim kazandırmaktadır.

İlginizi çekebilir: Dış Ticaret Uzmanı Kimdir? Ne İşe Yarar?


Dış Ticaret Uzmanlığı Eğitimi Ne işe Yarar?Firmaların farklı departmanlarında görev yapanlar, alanlarında uzmanlaşmak için çeşitli eğitimlere ihtiyaç duyarlar. Dış ticaret uzmanlığı eğitimi ne işe yarar? Dış ticarette varlık gösteren işletmelerin veya firmalarında çalışanların kendilerini geliştirmesini sağlar.

Dış ticaret uzmanı, yurtdışı piyasalarında satış işlemlerini mal veya hizmet satışlarının işlem sürelerini yönetir. Dış ticaret uzmanlığı eğitimi alan kişiler ilgili departmanda daha iyi bir konuma gelmeyi başarır. Yeni iş başvurusunda bulunacak olan kişilerin diğer adayların bir adım öne geçmelerini sağlar.

 

Dış ticaret uzmanları, ticaret süreçlerindeki, ürün ve hizmet tanıtımı, pazarlama stratejilerinin geliştirilmesi, satış ve lojistik gibi tüm süreçleri yönetir. Bu görevleri alabilmek ve planlama alanında başarılı olabilmek için sertifikalı eğitimlerin alınması gerekmektedir. Okulların lisans ve yüksek lisans bölümlerinden mezun olan kişiler teorilerin yanı sıra pratikteki metrikleri ve önemli hususları aldıkları eğitimlerle öğrenebilirler. Alınabilecek sertifikaları yakından inceleyelim.


Dış Ticaret Uzmanlık Eğitimi Sertifikaları Nelerdir? Dış ticaret uzmanlığı sertifikası, başta işletmelerin ithalat ve ihracat departmanlarında, dış ticaret ve gümrük müşavirlik firmalarında, mali müşavir olarak çalışanlar ve bu alanda uzmanlaşmak isteyenler için gerekli belgedir. Dış ticaret uzmanlık eğitimi sertifikaları nelerdir?

Onaylı sertifikalar, çalışanların dış ticaret departmanında ve bu alanda ilgili departmanlarda çalışmalarını sağlamaktadır.

Türk Dış Ticaret Vakfı, İstanbul Enstitü, üniversiteler ve özel kurumlar sertifikalı dış ticaret uzmanlığı eğitimi vermektedir. Dış ticaret uzmanı eğitimi alırken ve eğitiminizi tamamlarken para kazanmak isteyenler GoTradeGo Akademi ile online eğitim alabilirler.

GoTradeGo Akademi, özgür çalışma ortamı ve online çalışma modeli sayesinde yurtiçi ve yurtdışından birçok firma ile aynı anda çalışma imkanı sağlamaktadır. Birden fazla firma ile çalışarak uzmanlaşmak isteyenler network edinebilirler ve yüksek gelir elde edebilirler. 

 Dikkatinizi çekebilir: Dış Ticaret Danışmanlık Firmaları

Cevapla

E-Posta Adresiniz yayınlanmayacak. Bu alan gereklidir *

Whatsapp