Dış Ticaret Uzmanı Nedir? Dış Ticaret Uzmanları Ne Kadar Maaş Alır?

Blog

image

Dış Ticaret Uzmanı Nedir? Dış Ticaret Uzmanları Ne Kadar Maaş Alır?

Teknoloji, üretim, dağıtım, iletişim ve satış olanaklarını arttırdı. İşletmeler, iç pazarın yanı sıra dış piyasalarda ürün ve hizmetlerini satarak daha fazla gelir elde edebilirler. Dış ticarette doğru planlama ve strateji uygulayarak firmalar hedeflerine daha kolay ulaşabilirler. Dış ticaret uzmanları ve danışmanlık hizmetleri firmalara hizmet vererek üretim tanıtım, pazarlama, satış, dağıtım ve lojistik alanlarında daha başarılı olmalarını sağlarken aynı zamanda diğer ülkelerin mevzuatları ve dünyadaki piyasaları inceleyerek başarılı bir yol izlemelerini sağlarlar. GoTradeGo olarak dış ticaret uzmanı hakkında bilmeniz gerekenler ile bu yazımızda detaylı bilgilere yer vereceğiz.  

 


Dış Ticaret Uzmanı Nedir?
Dış ticaret uzmanı, uluslararası piyasada ihracat ve ithalat yapan firmalar için ürün ve hizmetlerin depolamasından satışına kadar olan tüm süreçleri yöneten kişidir. Dış ticaret uzmanı ürünlerin, tanıtım, pazarlama, satış, gümrük ve lojistik dahil olmak üzere tüm süreçleri yönetir. Dış ticaret uzmanı ve dış ticaret hizmeti veren firmalar satış hedeflerini gerçekleştirmek ile görevlidir. Bir dış ticaret uzmanının aidiyet ve sorumluluk bilincinin gelişmiş olması, sahada ve ofiste çalışabilmesi sayesinde bireysel ve grup ilişkilerinde başarı göstermesi, yurt dışı piyasalarında satış yapabilmesi için pazarlama ve satış tekniklerine hakim olması ve mevzuat bilgisine sahip olması gerekir.

Dış ticaret uzmanı, ana dili gibi yabancı dil bilmesi gerekir. Bu dilin İngilizcenin yanında bir dil olması firmalar tarafında tercih edilmektedir. Birçok alana hakim olması gereken dış ticaret uzmanı, yetkinlik ve profesyonellik kazandığında çalıştığı departmanda yükselebilir ve işe alım sürecinde rakiplerinin önüne geçebilir.


Dış Ticaret Uzmanları Ne Kadar Maaş Alır?
Dış ticarette işletmelerin ihracat süreçlerini hızlandıran ve geliştiren bir meslek olan dış ticaret uzmanları çalıştıkları pozisyon ve görevleri gereği maaşlarında değişiklik olmaktadır. Dış ticaret uzmanları ne kadar alır? Kariyerlerinde ilerledikçe çalıştıkları pozisyonlar ve aldıkları ortalama maaşlar;

 

Dış ticaret uzman yardımcısı en düşük 3.300 TL, en yüksek 5.430 TL ve ortalama olarak 4.250 TL maaş almaktadır.

Dış ticaret uzmanı, en düşük 3.930 TL, en yüksek 7.140 TL ve ortalama olarak 5.190 TL maaş almaktadır.

Dış Ticaret Kıdemli Uzmanı, en düşük 3.300 TL, en yüksek 14.580 TL ve ortalama olarak 6.650 TL maaş almaktadır.

Verilen ilanlara ve çalışanlardan ortalama olarak alınan verilere göre ortalama maaşlar bu şekildedir. Özel sektördeki işletmelere, yapılan işlemlere göre bu maaşlar farklılık gösterebilir.


Dış Ticaret Uzmanları Ne İş Yapar? 

 


Dış ticaret yapan işletmelere, asıl kazancı getiren dış ticaret uzmanları oldukça önemli görevlerden sorumludurlar. Satışların artışı, yeni müşterilere ulaşılması ve cironun artış sağlaması firmanın daha çok büyümesini sağlayacaktır.

Uluslararası gümrük, hukuk ve iktisat alanlarına hakim olup, yurt dışına yapılan satışlarda yasal süreçleri yönetirler.

Türkiye'nin ihracatta başı çeken sektörleri; otomotiv, makine parçaları, tekstil, beyaz eşya, madencilik, mermer, gıda, mobilya, ithalat ihracat uzmanı olarak en çok istihdam sağlanan sektörlerdir.

 

Dış ticaret uzmanı daima güncel olur, meydana gelen gelişmeleri ve uluslararası piyasayı takip eder ve şirketin nasıl yönlenmesi gerektiğine karar verir.

Dış piyasada bulunan farklılıkları ve çeşitlilikleri tespit ederek pazarı iyi tanıyarak ve pazara uygun şekilde satış politikalarını yerinde ve doğru bir şekilde uygular.

Dış ticaret uzmanı hem ofis hem de sahada aktif olarak çalışarak işlerin takibini ve kontrolünü en verimli hale getirir. Dış ticaret uzmanı, yurtdışına yapılacak ürün veya hizmetin satış ve pazarlama planlarını yaparak firmanın daha fazla kar ederek büyümesini sağlamaktadır.

 


Dış Ticaret Uzmanı Nasıl Olunur?
 

 İş yaşamında oldukça önemli bir yerde bulunan dış ticaret uzmanının en az iki bil bilmesi gerekir. Bu dillerin ana diline yakın düzeyde olması gerekir ve özellikle de çalıştığı firmanın müşterileri hangi ülkeden olursa o ülkenin dili kesinlikle bilinmelidir.

Firmalar, dış ticaret uzmanı alırken yabancı dil bilmesine ve bu dili konuşma, yazma sevilerine bakarlar. Bu sebeple dış ticaret sorumlusunun iyi bir eğitim almış olması gerekir.

Dış ticaret uzmanı olabilmek için üniversitelerin uluslararası ilişkiler, işletme, lojistik, iktisat olmak üzere ilgili olunması gerekir. Bazı teknik alanlarda üretim ve hizmet yapan firmalar, alanlarına uygun bölümlerinden okuyanları çalıştırmak için işe alım yapabilirler.

Dış ticaret uzmanı olmak için alınan okul eğitimlerinin yanı sıra kurslar, mesleki eğitim ve seminerler alınması gerekir. Teorik olarak gördüğünüz dersleri uygulamalar ile pratik yapma şansını bu eğitimlerle yakalayabilirsiniz.

GoTradeGo üzerinden dış ticaret hizmeti alırken aynı zamanda GoTradeGo Akademi ile online eğitim alabilirsiniz.


Dış Ticaret Uzmanlık Eğitimi Nasıl Alınır? 

 

 

Uluslararası satın yapmak isteyenler veya satış yapan firmalarda çalışmak isteyenler dış ticaret uzmanlık eğitimleri ile rakiplerinin önüne geçebilirler. Bunlarla birlikte bir firmanın dış ticaret departmanında çalışırken terfi alabilirler. Dış ticaret uzmanlık eğitimi nasıl alınır?

 

 

Dış ticaret uzmanlık eğitimi, dış ticaret mesleğinin kavramlarını ve kuramlarını içermektedir. Firmalar çalışanları için kendi bünyesinde eğitim verirken işe girmeden veya dışarıdan eğitim alabilirler. Eğitim sürecinde dış piyasaların takibi, ülkelerin ihracat ithalat politikaları, mevzuat hakkında bilgileri edinmelerini bu eğitimler sağlamaktadır.

Dış ticaret uzmanlık eğitimi için üniversitelerin lisans ve yüksek lisans bölümlerine başvuru yapılabilir. İşletme, lojistik, uluslararası ilişkiler ve dış ticaret bölümlerinden eğitim alınabilir. Bunun yanı sıra mezun olup da çalışmak isteyenler ise İstanbul Enstitü, Türk Dış Ticaret Vakfı ve özel kurumlardan eğitim alabilirler. Aynı zamanda GoTradeGo Akademi ile online eğitim alabilir ve GoTradeGo platformunda veya aldığınız eğitimlerle kendi müşteri portföyünüzü oluşturabilirsiniz. 

İlginizi çekebilir: Dış Ticaret Uzmanlık Eğitimi Hakkında 3 Şey!


Dış Ticaret Uzmanı İş İmkanları Nelerdir?


 

 

Dış ticaret bölümünden mezun olup veya ilgili bölümlerden mezun olarak kendini donanımlı bir hale getiren ve dış ticaret üzmeni olan kişiler dış ticaretin farklı bölümlerinde çalışabilirler.

Dış ticaret uzmanı iş imkanları nelerdir?

Kamu Kurumları: Ticaret Bakanlığı, Gümrükler, İhracatçılar Meclisi gibi kamu kurumlarında dış ticaret uzmanı olarak çalışabilirsiniz. Bunun için KPSS sınavına girmeniz ve gerekliyse ek sınavlara girmeniz gerekebilir.

Gümrük Müşavirliği: Dış ticaret uzmanları gümrük müşavirliklerinde çalışabilirler. Gümrük müşavirleri ve firmaları dış ticaret alanında oldukça önemli bir yere sahiptir.

Lojistik: Gümrük gibi lojistik dış ticarette önemli bir yere sahiptir. Yurtdışına ticarette ürünlerin dağıtımı, ulaşımında görev alarak çalışabilirsiniz.

Dış ticaret uzmanları tek olarak veya büyük şirketlerin departmanlarında çalışabilirler. Şirketlerde ticaretin çalışırken ulusal ve uluslararası kurallara uygun şekilde düzenleyip yönetilmesini sağlayabilirsiniz. Etkinlik ve satış raporlarını hazırlayarak, değerlendirebilir ve  sonuçları firmaya aktarabilirsiniz. Dış ticaret sektörü büyüdükçe uzmanların görevleri de önem kazanmaya devam ediyor. Ürünlerin tanıtımından satışına kadar birçok süreçte görev alabilirler.


Freelance Dış Ticaret Uzmanı Nasıl Olunur?
 

Dış ticaret uzmanları, uluslararası ticaret yapan firmalar adına mal ve hizmetlerin bir başka ülkeye tanıtımı, pazarlaması, satışı, gümrük işlemleri ve uluslararası nakliye dahil tüm süreçleri koordine eden kişileridir. Firmalarda uzmanlar tam zamanlı olarak veya uzaktan dönemlik hizmet verebilirler. Freelance dış ticaret uzmanı nasıl olunur? İlgili bölümlerden mezun olan kişiler ve gerekli eğitimleri alarak donanımlı bir hale gelenler, uzaktan, yarı zamanlı veya proje bazlı çalışabilirler.

freelance dış ticaret uzmanı olmak için eğitimlerin alınması, ilgili mevzuat ve gümrük süreçlerinin öğrenilmesi, yeterli seviyede dil eğitimi alınması ve ana dil seviyesine getirilmesi gerekir. Gerekli donanıma ve yetkiliğe sahip olan bireyler freelance iş ilanlarını araştırabilirler, bireysel olarak şahıs şirketlerini kurarak hizmet verebilirler. Son olarak freelance çalışma imkanı sağlayan platformlara, şirketlere girerek uzaktan çalışabilirsiniz.

GoTradeGo, özgür çalışma ortamı ve online çalışma modeli ile freelance dış ticaret uzmanı ve olmak isteyenler için oldukça verimli bir yerdir. Birden fazla firma ile çalışarak network edinme potansiyeline sahip olurken yüksek gelir elde etme fırsatını yakalayabilirsiniz. Eğer kendinizi yetersiz hissediyorsanız GoTradeGo Akademi ile online eğitim de alabilirsiniz. 

 

Dış Ticaret Uzmanlık Eğitimi Ne İşe Yarar?
Dış ticaret uzmanları, firmaların dış ticaret alanında gösterdiği faaliyetlerde görev alırlar. Pek, dış ticaret uzmanlık eğitimi ne işe yarar? İlk olarak profesyonel olarak dış ticaret yapan kişiler, uzman olmayanlara göre daha yüksek maaş alırlar ve daha yüksek rütbelerde görev yaparlar.

Dış ticaret uzmanı, yeni başvuru yapacak bireylere göre daha avantajlı konuma gelirler.

Dış ticaret uzmanları, ticaret süreçlerindeki, ürün ve hizmet tanıtımı, pazarlama stratejilerinin geliştirilmesi, satış ve lojistik gibi tüm süreçleri yönetir. Bu görevleri alabilmek ve planlama alanında başarılı olabilmek için sertifikalı eğitimlerin alınması gerekmektedir.

Pratik bilgilerin yanı sıra uzmanlık eğitimi sayesinde pratik yaparak donanımlı birer uzman olmalarına yardımcı olur. Dış ticaret uzmanlık eğitimi almak veya uzman olmak için ne yapmak gerekir?


Dış Ticaret Uzmanı Olmak için Ne Gerekir?
Dış ticaret uzmanı arayan firmaların ilanlarında gördüğümüz üzere çalışmak isteyenlerin iktisat, işletme, lojistik, uluslararası ilişkiler gibi ilgili lisans programlarından mezun olmak gerekir. Bununla birlikte ürün ve hizmet sektörüne göre farklı alanlarda da alım yapılabilmektedir.

Donanımlı bir dış ticaret uzmanı olmak isteyenler, kurslar, mesleki eğitim ve seminerler ile uygulamalı olarak bu süreçler hakkında daha fazla bilgiye sahip olurlar. Eğitim programı bu işi hiç bilmeyen insanların temel bilgiler kazanmasına yardımcı olacaktır.

Uzman olmak için almanız gereken sertifikaları yakından inceleyelim. Dış ticaret uzmanı olmak isteyenler, yurtdışı çalışmalarında görev alacakları için yabancı dile ihtiyaç vardır. İhracat ithalat uzmanı olmayı hedefliyorsanız, önce, İngilizce, Fransızca, Almanca, Rusça, Arapça gibi yaygın kullanımı olan dillerden birini ileri seviyede öğrenmeniz gerekiyor. İngilizce bilmek artık bir kriter olmadığı için dış ticaret uzmanı olmak isteyenler kesin olarak İngilizce bilmelidir.


Dış Ticaret Uzmanı Sertifikaları Nelerdir?


 

Dış ticaret uzmanı sertifikaları, işletmelerin ithalat ve ihracat departmanları başta olmak üzere, dış ticaret ve gümrük müşavirlik firmalarında çalışanlar ve bu alanda uzmanlaşmak isteyenler için gerekli bir belgedir. Peki, dış ticaret uzmanı sertifikaları nelerdir?

 

Gerekli kurumlardan onaylı sertifikalar, çalışanların dış ticaret departmanında daha yüksek görevlerde çalışmasını sağlarken, özgeçmişlerini eklediklerinde daha kolay iş bulma imkanı sağlamaktadır.

Ülkemizde bulunan İstanbul Enstitü, Türk Dış Ticaret Vakfı, üniversiteler ve özel kurumlar dış ticaret uzmanı sertifikaları vermektedir. Uzmanlık almak için ayrıca yurt dışından uluslararası geçerliliğe sahip sertifikaları alabilirsiniz. Uzmanlık eğitiminizi tamamladıktan sonra hemen işe başlamak isteyenler için GoTradeGo Akademi ile online eğitim alabilirler.

GoTradeGo Akademi, özgür çalışma ortamı ve online çalışma modeli sayesinde yurtiçi ve yurtdışından birçok firma ile aynı anda çalışma imkanı sağlamaktadır. Aldığınız eğitimleri anında firmalarla deneyimleyebilir ve yüksek gelir elde edebilirsiniz. 

 

 

Cevapla

E-Posta Adresiniz yayınlanmayacak. Bu alan gereklidir *

Whatsapp