Dış Ticaret Uzmanı Kimdir? Ne İşe Yarar?

Blog

image

Dış Ticaret Uzmanı Kimdir? Ne İşe Yarar?

Küreselleşen dünyada, firmalar, küçük veya büyük işletmeler ürün ihracatını ve ithalatını kolayca yapabiliyorlar. Dünyadaki teknolojik gelişmelerle, kolaylaşan üretim, lojistik ve haberleşme kanalları her ülkenin ve ticaret yapan işletmelerin işini kolaylaştırmaktadır. Ticaret yapıldığında bunu kontrol etmek ve planları yönetmek üzere firmalar dış ticaret uzmanı çalıştırırlar veya dış ticaret departmanı oluştururlar. Dış ticaret uzmanlarının görevleri oldukça kapsamlıdır, bu görevleri departmanlar içerisinde paylaşırlar. Dış ticaret uzmanı olabilmek için belirli yeterliliklere sahip olunması gerekir ve bu işi yapan kişilerin eğitim alarak belgelerinin olması gerekir. GoTradeGo ile dış ticaret uzmanı kimdir, ne iş yapar, yakından inceleyelim. Profesyonel olarak bu işi yaparak dış ticaret uzmanı olmak isteyenler ve dış ticarete yeni başlayacak işletmeler açısından faydalı bir yazı olacaktır.

 

Dış Ticaret Uzmanı Kimdir?
Dış ticaret yapan işletmelerin yurtdışı bağlantıları sağlayan, süreçleri yöneten bir dış ticaret uzmanı ile çalışması gerekir. Dış ticaret uzmanı kimdir, bu unvan ne demektir? Dış ticaret uzmanı; küresel piyasada ticaret yapan firmalar için ürün ve hizmetlerin satılana kadar olan süreçlerin yönetiminde görevli kişidir. Dış ticaret uzmanı, ürünlerin reklamını, pazarlamasını, piyasadaki müşterilere tanıtımını, dağıtımını ve lojistiğini, gümrük ve satış süreçlerini kontrol ve düzenlemeyle sorumludur.

Dış ticarette varlık gösteren ve diğer ülkelerdeki müşterilerle bağlantı sağlayan dış ticaret uzmanı satış ve tanıtım yapılacak ülkenin yasal yönetmeliklerine, mevzuat bilgisine sahip olması gerekir ve bunları tam anlamıyla yapabilmesi için yabancı dilinin ana dil seviyesinde veya bu düzeye yakın olması gerekmektedir.

Dış ticaret uzmanı, dış ticaret departmanında çalışıyorsa ekip çalışmasına yatkın, bireysel ve grup ilişkilerinde başarılı olması gerekir. Teknik kısımda ise tanıtım ve pazarlama metriklerine, tekniklerine hakim olması gerekmektedir. Dış Ticaret Uzmanı Hakkında Bilmeniz Gerekenler içeriğimizi okuyarak daha fazla bilgi edinebilirsiniz.


Dış Ticaret Uzmanı Ne İşe Yarar?
 Dış ticaret yapan işletmelere, asıl kazancı getiren dış ticaret uzmanları oldukça önemli görevlerden sorumludurlar. Satışların artışı, yeni müşterilere ulaşılması ve cironun artış sağlaması firmanın daha çok büyümesini sağlayacaktır. Bir firmada, işletmede dış ticaret uzmanı ne işe yarar ne iş yapar?

Uluslararası gümrük, hukuk ve iktisat alanlarına hakim olup, yurt dışına yapılan satışlarda yasal süreçleri yönetirler.

 

Dış ticaret uzmanı daima güncel olur, meydana gelen gelişmeleri ve uluslararası piyasayı takip eder ve şirketin nasıl yönlenmesi gerektiğine karar verir.

Dış piyasada bulunan farklılıkları ve çeşitlilikleri tespit ederek pazarı iyi tanıyarak ve pazara uygun şekilde satış politikalarını yerinde ve doğru bir şekilde uygular.

Dış ticaret uzmanı hem ofis hem de sahada aktif olarak çalışarak işlerin takibini ve kontrolünü en verimli hale getirir. Dış ticaret uzmanı, yurtdışına yapılacak ürün veya hizmetin satış ve pazarlama planlarını yaparak firmanın daha fazla kar ederek büyümesini sağlamaktadır. 

İlginizi çekebilir: Dış Ticaret Danışmanlık Firmaları

 


Dış Ticaret Uzmanı Olmak İçin Neler Yapmak Gerekir?
Dış ticaret alanında çalışmak isteyenler ve uzmanlaşmak isteyenlerin neler yapması gerekir. İlk olarak diğer ülkelerle iletişim halinde olacakları için yabancı dil öğrenmeleri gerekmektedir. İngilizce dışında bir dili daha ana dili seviyesinde biliyor olmaları gerekir.

Dış ticaret uzmanı arayan firmalar, lojistik, işletme, uluslararası ilişkiler gibi lisans programından mezun kişileri aramaktadırlar. Bazı ürün ve hizmet sektörüne göre firmalar diğer bölümlerden de bu alan için başvuru açıyorlar.

Bir dış ticaret uzmanı olmak isteyen kişinin ithalat ve ihracat konularında sürekli güncel kalması gerekir. Mevduatta yaşanan gelişmeleri takip etmeli, güncel yayınları ve siteleri takip etmelidir.

Son olarak güncel kalmak, deneyim kazanmak ve işi öğrenmek isteyenler GTG Akademi ile online eğitim alabilme imkanı sağlayabilirler. Özgür ve online çalışma ortamı sayesinde hem öğrenip hem de para kazanabilir ve birçok firma ile çalışarak network edinebilirsiniz. GoTradeGo ana sayfasından kaydol diyerek dış ticareti uzmanı eğitimlerine başlayabilirsiniz.

Dikkatinizi çekebilir: Dış Ticaret Uzmanlık Eğitimi Hakkında 3 Şey!

Cevapla

E-Posta Adresiniz yayınlanmayacak. Bu alan gereklidir *

Whatsapp