Dış Ticaret Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Blog

image

Dış Ticaret Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Eğitim ve öğretim hayatı ileride seçip icra edeceğimiz meslek hayatımızı oluşturmaktadır.  İyi bir meslek seçimi rahat bir hayat sürmenin anahtarı olarak görülürken meslek tercihinde öncelik doğru üniversite bölümleri arasında tercih yapmaktan geçmektedir. 

Son yıllarda popülerliği artan üniversite bölümlerinden biri de Dış Ticarettir, global dünyada ihracat ve ithalatın her sektörde büyük alanlara yayılmaması meslek seçiminde de öncelik verilmesine sebebiyet vermiş durumda.

 

Dış Ticaret bölümü, dış ticaret bölümü mezunları ve iş olanakları hakkında tüm merak ettiklerinizi detaylı bilgilerle bu yazımızdan bulabilirsiniz.

 

Üniversite tercih dönemlerinde en çok araştırılan programlardan birisi de Dış Ticaret bölümüdür. Mezuniyetin ardından sunduğu iş olanakları, fırsatları ve maaş imkanları nedeniyle son yıllarda ilgi çeken bir bölüm olarak öğrencilerin tercihleri arasında yer alır. 

İthalat ve İhracata dayalı bankacılık, gümrük, taşımacılık vb. iş kollarında çalışacak ara insan gücünü yetiştiren bölüm mezunlarına bilgi ve beceriyi kazandırmayı hedefler.

 

Dış ticaret öğrencileri aldıkları ders programlarında dış ticaret işlemleri, gümrükleme, kambiyo mevzuatı vb. çeşitli sektöre yönelik dersler alarak kendi işlerini kurabilecek vasfa sahip olabilirler.

Dış ticaret bölümü ön lisans programı olup 2 yıllık bir bölümdür, öğrenciler eğitimlerini devam ettirmek istediklerinde dikey geçiş sınavıyla lisans programlarına geçiş yapma hakkına sahiptir. 

 

Dış Ticaret Bölümü Dersleri

 

-          Genel Ekonomi

-          Genel İşletme

-          Genel Muhasebe

-          Dış Ticaret İşlemleri

-          Uluslar arası Ticaret

-          Dış Ticaret İşlemleri Muhasebesi

-          Uluslar arası Pazarlama

-          Örgütsel Davranış

-          Gümrük Mevzuatı

-          Uluslar arası Ticaret Örgütleri

 

İstihdam alanı geniş olan Dış Ticaret bölümü mezunları işletmelerin veya firmaların dış ticaret departmanlarında, lojistik firmalarında, bankalarda, gümrük müşavirlik firmalarında çalışabilirler.

 

Dış Ticaret Uzmanı olarak freelanse çalışma imkanı bulan mezunlar dış ticarete atılmak isteyen firmalara dersek verebilirler.  GoTradeGo bünyesinde ihracat yapmak isteyen işletme ve firmalarla eşleşerek karlı ticaret faaliyetlerinde bulunabilirler.

 

Dış Ticaret Uzmanı hakkında daha fazla detaylı bilgiye ulaşmak için GoTradeGo platformunu inceleyebilirsiniz…

Cevapla

E-Posta Adresiniz yayınlanmayacak. Bu alan gereklidir *

Whatsapp