Almanya'ya İhracat Yapmak

Blog

image

Almanya'ya İhracat Yapmak

Alman ekonomisi dünyanın dördüncü büyük ekonomisi ve 2020'de Avrupa Birliği'nin GSYİH'sının dörtte birini (yüzde 24,2) oluşturuyor. Dolayısıyla ithalat ve ihracat söz konusu olduğunda Almanya oldukça fazla dikkat çeken bir ülke konumunda. Gelin Almanya için ihracat koşullarını, hangi ürünlere talep gösterdiklerine bir göz atalım.

 

Almanya İhracat Koşulları Neler?

 

Almanya Avrupa Birliği (AB) bünyesinde elbette ekonomik eylemler gözlendiğinde en büyük paya sahip ülke, öte yandan Amerika Birleşik Devletleri'nin en büyük Avrupa ticaret ortağı ve ABD ihracatının da en büyük pazarı. "Sosyal piyasa" ekonomisi, büyük ölçüde piyasa ilkelerini takip eder ancak önemli ölçüde hükümet düzenlemelerine ve geniş kapsamlı sosyal refah programlarına da sahiptir.

 

83,2 milyonluk nüfusuyla Almanya, Avrupa Birliği'ndeki en büyük tüketici pazarıdır. Alman pazarının önemi sınırlarının çok ötesine geçiyor. Medica, Hannover Fair, Automechanika ve ITB Tourism Show gibi dünyanın en büyük ticaret etkinliklerinden bazılarında Almanya'da muazzam bir ticaret hacmi gerçekleştiriliyor.

 

Ticaret hacmi, tüketici sayısı ve Almanya'nın Avrupa Birliği'nin merkezindeki coğrafi konumu, onu birçok ABD firmasının Avrupa ve dünya çapında genişleme stratejilerini oluşturmaya çalıştığı bir mihenk taşı haline getiriyor.

 

Pazar Zorlukları

Alman politikası, Avrupa Birliği (AB) yasaları ve düzenlemeleriyle bağlantılı engeller dışında, ABD ticareti veya yatırımı için nispeten az sayıda resmi engel teşkil etmektedir.

 

AB üyesi bir ülke olan Almanya bağımsız bir ticaret politikasına sahip değildir.

 

AB, aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi ikili ve çok taraflı tercihli anlaşmaya taraftır:

 

●      Avrupa Ekonomik Alanı Anlaşması.

●      Afrika, Karayipler, Pasifik (ACP) ülkeleriyle Ekonomik Ortaklık Anlaşmaları (EPA'lar).

●      Orta ve Doğu Avrupa ülkeleriyle ticaret anlaşmaları.

●      Batı Balkan ülkeleriyle ticaret anlaşmaları.

●      Akdeniz ülkeleriyle ticaret anlaşmaları.

●      Denizaşırı Ülkeler ve Bölgeler (OCT) ile ticaret anlaşmaları.

●      AB-Güney Kore STA.

●      AB-Güney Afrika Çevre Koruma Ajansı.

●      AB-Meksika FTA.

●      AB-Şili FTA.

●      AB-Japonya Ekonomik Ortaklık Anlaşması.

●      AB-Vietnam Ticaret Anlaşması ve AB-Vietnam Yatırım Koruma Anlaşması.

●      AB-Singapur STA ve AB-Singapur Yatırım Koruma Anlaşması.

●      AB-Mercosur Ticaret Anlaşması.

 

Almanya'ya İhracatta Neler Öne Çıkıyor?

Pazara en başarılı girenler, yüksek kaliteli ve modern tarza sahip yenilikçi ürünler sunanlardır.

 

Almanlar;

●      bilgisayarlar,

●      bilgisayar yazılımları,

●      elektronik bileşenler,

●      sağlık ve tıbbi cihazlar,

●      sentetik malzemeler

 

ve otomotiv teknolojisi gibi yenilikçi yüksek teknolojili ürünlere ilgi gösteriyor. Çoklu ortam, yüksek teknoloji ve hizmet alanları büyük potansiyel sunar. Bazı tarım ürünleri de üreticiler için iyi ihracat beklentilerini temsil ediyor. Çoğu durumda Alman alıcılar için fiyat en önemli faktörü değil, kalite ve güvenilirlik en önemli faktörü oluşturuyor.

 

Alman pazarı, dışarıdan bir bütün gibi görünse de kendi içerisinde bölgesel farklılıklar gösteren, ilgi alanları ve zevkler açısından çok çeşitli merkez olmayan bir pazardır. Başarılı pazar stratejileri, bölgesel farklılıkları güçlü bir ulusal pazar varlığının parçası olarak ele alır. Yatırımcılar için, Almanya'nın nispeten yüksek marjinal vergi oranları ve karmaşık vergi kanunları bir engel teşkil edebilir, ancak kesintiler, ödenekler ve zarar yazmalar etkin vergi oranlarını uluslararası rekabet düzeyine taşımaya yardımcı olur.

 

AB, Dünya Ticaret Örgütü üyesidir. Almanya, AB üyesi bir ülke olarak aynı zamanda DTÖ (Dünya Ticaret Örgütü) üyesidir.

AB tarafından imzalanan ticaret anlaşmaları Almanya için geçerlidir.

Almanya’ya ihracat koşullarını ve diğer tüm Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin ticari prosedürleri hakkında buradan bilgi edinebilirsiniz.

Cevapla

E-Posta Adresiniz yayınlanmayacak. Bu alan gereklidir *

Whatsapp